Visuelt vinnerne kåret

Onsdag kveld ble det beste av grafisk design, illustrasjon, moving image og digital design i Norge kåret da Visueltprisene ble delt ut i en fullsatt sal på Chat Noir. Over 40 gullpriser ble hentet på scenen, og den gjeveste prisen, Best of Show, gikk til Christian Bloom for boksamlingen med hans fantastiske satiretegninger og avisillustrasjoner. Ashley Booth ble hedret med Grafills ærespris, Klassikerprisen. Gratulerer til alle!

Visueltprisen har eksistert siden 1993, og har som formål er å fremme fagene design, illustrasjon og animasjon og løfte frem profesjonelle og studenter som arbeider med visuell kommunikasjon i Norge. Det kom inn over 600 bidrag til årets konkurranse, av disse har fagjuryene premiert 41 gull og 151 diplomer.

Vinnerarbeidene favner en hel rekke ulike kommunikasjonsløsninger innenfor mange segmenter; illustrerte produkter, visuelle profiler og identiteter, redaksjonell design, plakater, skrift, omgivelsesdesign, pakningsdesign, reklamekampanjer, illustrasjon og design i bøker, aviser og magasiner, visuelle effekter i film og reklame, digitale tjenester og applikasjoner, datavisualisering og informasjonsfilmer, nettsideløsninger, vignetter, musikkvideoer, animasjonsfilmer, studentarbeider og en hel del til.

– Visueltprisen er et viktig utstillingsvindu. Vi er så heldige å representere en bransje i vekst. Etterspørselen etter visuell kommunikasjon øker stadig, både i de mer tradisjonelle design- og illustrasjonsoppdragene, men ikke minst for designere som jobber med digitale løsninger og tjenester. Alle som i kveld har vunnet et gull eller et diplom har nå muligheten til å vise seg frem, og allmennheten kan også se viktigheten av visuell historiefortelling i vår tid. I tillegg viser årets vinnerarbeider designkompetansens betydning for digitaliseringen. Designere bidrar i dag på de store samfunnsmessige utfordringene knyttet til for eksempel bærekraft, offentlig tjenestedesign og mobilitet. Når vi i år i tillegg ser flere studentarbeider som representerer ekte innovasjonsmuligheter, er det bare å bøye seg i støvet og erkjenne at fremtiden for våre fag er lys, sier en stolt daglig leder i Grafill, Lene Renneflott.

Hedersprisen fra IxDA deles også ut under prisutdelingen. Prisen løfter frem fremragende interaksjonsdesign, og årets vinner ble Heydays, Tight og Folio for den digitale tjenesten ‘Folio'.

Designer og professor i visuell kommunikasjon ved UiB, Ashley Booth ble tildelt æresprisen, Klassikerprisen for sin store betydning for faget gjennom mange år. Prisen deles ut av Grafills hovedstyre.

Se vinnerlisten nedenfor, og i vinnerarkivet er alle premierte arbeider presentert med bilder, krediteringer og jurykommentarer.

Vinnere Visuelt 2022 #

ILLUSTRASJON #

Reklame / kampanje #

Gull til:
Magnus Voll Mathiassen Illustrasjon for filmprisutdeling ‘93rd Oscars’

Diplom til:
Trond Bredesen i Illustratørene for Frimerker for Dovrebanen 100 år
Zarina Saidova i Skogen og McCann Oslo for Illustrasjoner for bærekraftkommunikasjon ‘Vi fikser det sammen’
Carl Fredrik Angell og Sopra Steria Illustrasjon for kunnskapsfestival ‘Rubiks 2021’
Identitetsillustrasjon

Gull til:
Jon Arne Berg / byHands og Metric for Identitetsillustrasjon for Norges Sjakkforbund

Diplom til:
Jon Arne Berg / byHands og Dinamo Design for Identitetsbærende illustrasjoner for Norsk Tipping
Andreas Pilskog i Overhaus for Identitetsillustrasjon for Njót Hardanger seltzer
Hanne Fagerslett i Vest Studio for Identitetsillustrasjon for Dampsentralen

Bøker #

Gull til:
Christian Bloom for Bildebok ‘BLOOM 2016–2020’

Diplom til:
Didrik Magnus-Andresen for Tegneserieroman ‘Ultima Thule’
Anja Dahle Øverbye, og alle bidragsyterene for For Tegneserieantologi ‘Naken’
Eivind Gull til:iksen for Illustrert vitsebok ‘Hi-hi!’

Barnebøker #

Gull til:
Ragnar Aalbu for Bildebok ‘Georg er borte’
Nora Dåsnes for Tegneserieroman for ungdom ‘Ubesvart anrop’

Diplom til:
Sunniva Sunde Krogseth for Bildebok ‘Nattsvermerne’
Mari Kanstad Johnsen for Bildebok ‘Dyrene sover’
Rune Markhus for Sakprosa for barn og unge ‘Katten og havet’

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon #

Gull til:
Sunniva Sunde Krogseth for Illustrasjoner ‘Scenarioer for framtidens kultursektor’

Diplom til:
Magnhild Winsnes for Illustrert sakprosabok for ungdom ‘Gutteboka’
Sveinung Sudbø i Originalkopi for Omslag og faktaillustrasjoner ‘Mitt klimaregnskap’
Cecilie Ellefsen for Bildebok ‘Her er Norge’
Tord-Øystein Stubberud i TRY for Illustrasjoner til informasjonsfilm ‘UiB – Tjenesteutvikling’

Emballasje #

Gull til:
Andreas Pilskog i Overhaus for Emballasje for Njót Hardanger seltzer

Diplom til:
Ingrid Reithaug og Tonje Holand i Darling Clementine for Emballasje for sjokolade ‘Kalev’
Flu Hartberg for Plateomslag for Trondheim Jazzorkester & Ole Morten Vågan ‘Plastic Wave’
Sverre Malling for LP-omslag for Motorpsycho ‘Kingdom of Oblivion’
Robin Snasen Rengård for LP-omslag for Snasen ‘Conversation Pit’

Plakat #

Gull til:
Åge Peterson for Plakat for kunstfestival ‘B-open 2021’

Diplom til:
Ida Kristine Hatleskog for Plakatserie for Podiumfestivalen 2021

Redaksjonell illustrasjon #

Gull til:
Bjørn Brochmann for Artikkelillustrasjoner ‘Parfymer med smell i’

Diplom til:
Åge Peterson for Omslag for Tidsskrift for Norsk psykologforening nr. 5 2021
Andreas Emil Lund for Forsideillustrasjon for Tidsskriftet for Den norske legeforening
Sveinung Sudbø i Originalkopi for Artikkelillustrasjoner ‘Børs uten katedral’
Bjørn Brochmann for Artikkelillustrasjoner ‘Dødelig duft’

Åpen klasse #

Gull til:
Andreas Pilskog i Overhaus for Veggmaleri ‘Hallen’

Diplom til:
Mari Kanstad Johnsen, Bjørn Rune Lie, Kristin Roskifte og Svein Størksen for Utstillingskatalog ‘NI HAO, SHANGHAI!’
Helene Brox i Heiaklubben for Veggmaleri ‘Ammerudtunnelen’
Marius Pålerud, Helene Brox og Ingunn Dybendal i Heiaklubben for Plakatserie ‘#heiaplakater’

Studentarbeid #

Gull til:
Henriette T. Osnes ved Kunsthøgskolen i Oslo for Veggmaleri og installasjon ‘Venterom: tomrom og flytende tidsgrøt’

Diplom til:
Åsta Sparr ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bildebok ‘Rør’
Thanee Andino ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design
For AR interaktive skjerf ‘Dreams in Transition’
Annika Linn Verdal Homme ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bildebok ‘Gigabror’

-

DIGITAL DESIGN #

Produkter og tjenester #

Gull til:
Bakken & Bæck, NoA Ignite og Ruter for App for Ruter

Diplom til:
Heydays, Tight og Folio for Digital tjeneste ‘Folio’
Våk for App og tjeneste ‘Våk’
Fjord / Accenture Interactive for Digital tjeneste og verktøy ‘Vis Det!’
NRK for Digital tjeneste ‘NRKs sexguide’

Delprodukter og -tjenester #

Gull til:
NRK for Innlogg til NRK Super

Diplom til:
ANTI for Designverktøy ‘Volue – Brand tool’
Netlife for Designverktøy ‘Designmaskinen’

Profilbærende nettside #

Gull til:
Feed for Nettside for Designers' Saturday
Heydays og Goods for Nettside for Mano ‘Pizza by the meter’

Diplom til:
Nicklas Haslestad, Sindre Setran og Brandpad for Nettside for Brandpad
OlssønBarbieri for Nettside for Hovelsrud Gård

Redaksjonell design og datavisualisering #

Gull til:
William Hindson for Visuell historiefortelling ‘New York City Times’

Diplom til:
Bielke&Yang for Nettsted for e24.no
NRK for Langlesingssak ‘Blålys for havet’
Behalf og Faktisk for Nettside for faktisk.no

Installasjoner og spill #

Gull til:
Void for Lysinstallasjon ‘Flyt’

Diplom til:
Arvin Farahmand, Jasmeen Barmen, Ida Ljøgodt von Hanno og Jegan Kanaganathan for Spill ‘Assassin Games’
Hyper Kommunikasjon for Læringsspillet ‘Vinn-Vinn’

Åpen klasse #

Gull til:
Blank og Sesong 1 for Digitalt univers for artisten Sondre Justad ‘Reisen til Spektrum’
Boden Studio for Kampanje for Sassy 009 ‘Heart Ego’

Diplom til:
Erlend Storaker og Erik Borge for Nettside for KanJegReiseTil.no
Natasha Lid Bjørdalsbakke i Vild for Interaktiv løsning for teaterforestilling ‘Skuddsikker vest’

Studentarbeid #

Gull til:
Soo Yeong Song ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Utforskning av konseptet ‘Remotely Connected’

Diplom til:
Sephira Iona Bjørndal, Henrikke Ulvund, Anna Selvåg Braadland og Christoffer Pedersen
Ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Datingportal ‘Portamor’
Eirunn Kvalnes ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Eksplorativt designprosjekt ‘Writing With the Machine’
Mengxue Zhou ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digital tjeneste ‘Potential Newsfeed’

-

MOVING IMAGE #

Programdesign og tittelsekvens #

Gull til:
Deformat og NRK for Programdesign og tittelsekvens ‘Kunstnerliv’

Diplom til:
NRK for Programdesign og tittelsekvens ‘Hodet i klemme’
TRY for Festivalvignett for Fredrikstad Animasjonsfestival 2021
Tord Torpe og NRK for Programdesign og tittelsekvens ‘Lives oppdragelsesreise’
D'TOX og Fluks for Programdesign og vignetter ‘Gjett Hvem!’

Reklame og promo #

Gull til:
Animasjonsdepartementet for Promofilm for Departementets Omreisende Animasjonsfilmfestival ‘A Covid Love Story’

Diplom til:
Store O og Knowit for Reklame og kampanjefilm for planstudier ‘Hvordan skal vi forme våre omgivelser?’
Animasjonsdepartementet for Reklamefilmer for Kolumbus’ buss-app
Fluks og Tante Randi Reklamebyrå for Reklame og kampanjefilm ‘Tankeløs lading’

Informasjonsfilm – opplysning #

Gull til:
Mikrofilm for Informasjonsfilm ‘Valg’

Diplom til:
Animaskin for Informasjonsfilm ‘Fatigue’
Store O og Tante Randi Reklamebyrå for Informasjonsfilm ‘Vaksinereisen’
Mikrofilm for Informasjonsfilmer ‘Hjelp, vi har en blind pasient’
Fluks for Informasjonsfilm ‘Hvem kan bli organdonor?’

Informasjonsfilm – infografikk #

Gull til:
Babusjka for Informasjonsfilm ‘Vestre – Life Cycle Cost’
Racecar for Informasjonsfilm ‘Digdir – Nasjonale fellesløsninger’

Diplom til:
Racecar for Informasjonsfilm ‘HMT – Hydrogen Mem-Tech’
TRY for Informasjonsfilm ‘UiB – Tjenesteutvikling’
Racecar for Informasjonsfilm ‘E-helse – digitalisering’

Identitet #

Gull til:
NRK for Visuell identitet ‘Valg 2021’

Diplom til:
Scandinavian Design Group for Identitetsfilm for Norsk helsenett
ANTI for Identitetsfilm for Aize
Jonas Bødtker og NRK P3 for Avsenderidentitet for P3 Gull til: 2021
Bold Scandinavia / NoA for Kanalidentitet for TV 2

Animert kortfilm #

Gull til:
Hanne Berkaak og Mikrofilm For Kortfilm ‘Frisørsalongen på Frydenlund’

Diplom til:
Kristian Pedersen i Mikrofilm for Kortfilm ‘Zolle suite: Resign’

Åpen klasse #

Gull til:
Ronald Kabicek for Musikkvideo for Monoswezi ‘Kuwonererwa’

Diplom til:
Åsmund Bøe for Musikkvideo ‘Careful’

Studentarbeid #

Gull til:
Anna Kuznik ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tittelsekvens ‘Mesteren og Margarita’

-

Grafisk design #

Identitetsdesign #

Gull til:
Reklamekollektivet for Visuell identitet for Kulturhuset i Bergen

Diplom til:
Heydays og Goods for Visuell identitet for LIMÓN
Iterate for Visuell identitet for Northern Playground
ANTI for Visuell identitet for Universitetsforlaget
Heydays og Goods for Visuell identitet for Carrot
Bakken & Bæck for Visuell identitet for Påfyll

Redaksjonell design #

Gull til:
Erland Gyllensten Banggren for Jubileumsutgave ‘Vinduet 75’

Diplom til:
Snøhetta for Tidsskrift ‘Sonja Vol. 1’
Skilhagen for Magasin ‘Magma’

Rapporter, kataloger, brosjyrer #

Gull til:
Studiogeist for Bokserie ‘Norsk design og kunsthåndverk #1–6’

Diplom til:
Studio Boi for Publikasjon ‘Vestland North Sea Blueprints’
Martin Asbjørnsen og Jens Johan Tandberg for Katalog ‘AHO Projects 01: Sustainable Architecture for the Norwegian Town. Flekkefjord.’
Aslak Gurholt, Martin Asbjørnsen og Alejandro V. Rojas for Katalog for Høstutstillingen 2021, Statens 134. kunstutstilling
Christopher Ide og Liv Ragnhild Kjellman for Utstillingskatalog ‘Et liv og en historie’

Plakat #

Gull til:
Martin Asbjørnsen for Plakat ‘Foot Books på Baklengs’

Diplom til:
Aslak Gurholt, Martin Asbjørnsen og Alejandro V. Rojas for Plakat for Høstutstillingen 2021, Statens 134. kunstutstilling
Parabol for Plakatserie for Insomnia Festival 2021
Aslak Gurholt for Plakaserie for Sildajazz 2021

Omgivelsesdesign #

Gull til:
TRY for Utstillingsdesign ‘Ulv! Ulv!’

Diplom til:
Rasmus Stride og Maria for Utstillingsdesign i butikk ‘YouWhoo’
Eivind Stoud Platou i Handverk for Utstillingsinstallasjoner ‘Klimaavtrykk i Tønsberg’
Void for Installasjon og skiltsystem ‘Flyt’
Neue Design Studio for Installasjon for Steen & Strøm

Skrift #

Gull til:
Stefan Ellmer i The Pyte Foundry og Erik Johan Worsøe Eriksen i ANTI for Skriftsnitt ‘Coop Sans’
William Stormdal i Smuss Studio for Skriftsnitt ‘STK Bureau’

Diplom til:
Monokrom Type Foundry og Mos for Skriftsnitt ‘Grønnegata 6 Regular’

Pakningsdesign – Drikkevarer #

Gull til:
OlssønBarbieri for Emballasje for vin ‘Château Picoron’

Diplom til:
OlssønBarbieri for Emballasje for alkoholfri vin ‘ALT.’
Overhaus for Emballasje for Njót Hardanger seltzer
OlssønBarbieri for Emballasje for Pursue Hard Seltzers

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning #

Diplom til:
OlssønBarbieri for Emballasje for Hovelsruds økologiske kyllingprodukter
Design House Oslo for Emballasje for halspastiller ‘Doc’
Skogen for Emballasje for kaffe ‘Langøra Kaffebrenneri’

Pakningsdesign – Kultur #

Gull til:
Håvard Winther Gjelseth for LP-omslag for Soup ‘Visions’

Diplom til:
Skilhagen for Kunstbokserie ‘Erde, Feuer, Wind, Wasser’
OlssønBarbieri for Kunstbok ‘We live in the house across the street’
Minsk for Bibelen i tekst og bilder

Pakningsdesign – Annet #

Gull til:
We Oslo for Emballasje for undertøy ‘Pierre Robert’

Diplom til:
Neue Design Studio for Emballasje for Aclima
Goods og Heydays for Emballasje for Huddly L1
Handverk for Emballasje for julekalender ‘Andreas Wahls Vitenkalender’

Kampanje #

Gull til:
Boden Studio for Kampanje for Sassy 009 ‘Heart Ego’

Diplom til:
Bielke&Yang og Maskinen for Kampanje-identitet ‘Tusen og en dag (1K1D)’
Bakken & Bæck for Kampanje for litteraturmagasin ‘The European Review of Books’

Åpen klasse #

Diplom til:
Smuss Studio for Kiosk ‘Smuss Type Kiosk’
Goods og Heydays for Nasjonale symboler for kildesortering
Madrid Publications for Kunstbok ‘Plakater fra arkivet 1969–2005’
Bielke&Yang for Digital utstilling ‘Norwegian Presence 2021’

Studentarbeid #

Gull til:
Eirunn Kvalnes ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo ved Eksplorativt designprosjekt ‘Writing With the Machine’
Svein Werner Lyngmyr ved Kunsthøgskolen i Oslo for Visuelt konsept og klesmerke ‘1886 – Elsk-hat-forhold til Hjembyen’

Diplom til:
Victoria Ydstie Meyer ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bok med skriftprøver ‘overføring, bevegelse, variasjon’
Vilde Valland Aarseth ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Visuell identitet ‘Oppdrag Blomstereng’
Sander Pedersen ved Royal Academy of Art, The Hague for Skriftsnitt ‘Postgothic’

-

Best of Show til: #

Christian Bloom for Bildebok ‘BLOOM 2016–2020’

Prisen velges ut blant alle gullvinnerne i konkurransen. Den ble første gang delt ut i 2012, og har siden blitt delt ut syv ganger.

Nominerte:
Christian Bloom for Bildebok ‘BLOOM 2016–2020’
Hanne Berkaak i Mikrofilm for Kortfilm ‘Frisørsalongen på Frydenlund’

-

IxDAs hederspris til: #

Den digitale tjenesten ‘Folio'
Stein Haugen, Gjermund Gustavsen, Ingrid Kvaal, Helena Brodtkorb, Dag Olav Norem og Wilhelm Joys Andersen.

Prisen deles ut av IxDA Oslo og Grafill, og velges ut fra gullvinnerne i kategorien Digital design.

-

Klassikerprisen 2022 til: #

Ashely Booth

Klassikerprisen utnevnes av Grafills hovedstyre, og ble delt ut for første gang i 2002. Prisen gis til en person som har holdt høy faglig standard og vært av stor betydning for sitt fag gjennom mange år.