Gratulerer til årets Visuelt vinnere!

Visueltprisen er Norges største design- og illustrasjonskonkurranse. Torsdag kveld ble det for første gang arrangert en digital prisutdeling.

DEMO et interaktivt spill på Stortinget mottok flere Visueltpriser og IxDA-prisen 2020

Når koronakrisen satte en stopper for den årlige Visuelt prisutdelingen ble det i stedet arrangert en digital versjon med Steinar Sagen som vert i studio. Med over 1200 påmeldte til feiringen på VisueltTV ble det en feststemt kveld med virtuelle klemmer og heiarop.

Visueltprisen ble i år arrangert for 27. gang, og det kom inn over 700 bidrag til konkurransen. Til sammen 165 arbeider var nominerte til en pris, og i går kveld ble det delt ut 42 gull og 123 diplom.

Stortingets interaktive spill «Demo» fikk i tillegg til flere Visueltpriser også kveldens spesialpris IxDA-prisen. Prisen hedrer fremragende interaksjonsdesign hvor brukeropplevelse står i fokus og deles ut av IxDA-Oslo og Grafill.

Visuelt så dagens lys i 1993 og har som formål å synliggjøre design- og illustrasjonsfaget, stimulere til høy kvalitet og løfte frem profesjonelle og studenter som arbeider med visuell kommunikasjon i Norge.

Gratulerer til alle vinnere! Se listen under og sjekk vinnerarkivet på Grafills nettsider der alle arbeider er presentert med bilder og juryens kommentarer.

VISUELT VINNERE 2020 #


ILLUSTRASJON #


Reklame / kampanje

Gull til:

Tiril Haug Johne og Petter Torgersen Myhr i ANTI for Festivalkampanje for God natt, Oslo Vol. II

Diplom til:

Kateryna Savchenko for Illustrasjoner til reklamefilm ‘Tine Yoghurt Sesong’

Robert Høyem i Overhaus for Kampanje for musikkonkurransen ‘Eggstock’

Zarina Saidova i Skogen for Kampanje illustrasjoner til ‘Infinitum’

Bøker

Gull til:

Martin Ernstsen for Tegneserieroman ‘Sult’

Diplom til:

Ola Olsen Lysgaard for Tegneserier ‘Delvis Fornøyd’

Katrin Berge for Diktbok ‘Garden under jorda’

Marianne Gretteberg Engedal for Bok ‘Når er jeg gammel nok til å skyte faren min?’

Barnebøker

Gull til:

Anna Fiske for Bildebok ‘ Hvordan lager man en baby?’

Diplom til:

Rune Markhus for Bildebok ‘Ring, ring! – da Finnern fant det Mistern mista’

Ragnar Aalbu for Bildebok ‘Paisommer’

Øyvind Torseter for Bildebok ‘Fortellingen’

Magnhild Winsnes for Barnebok ‘Jenteboka’

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon

Gull til:

Terje Tønnessen og Aftenposten for Artikkelillustrasjoner ‘Sex-spesial’

Diplom til:

Petter Tangen i Scandinavian Design Group for Illustrasjonssystem for Vipps

Sunniva Sunde Krogseth for Informasjonsillustrasjoner ‘Balansemerket’

Elisabeth Moseng i Illustratørene for Faktabok ‘Plukk! Studer! Spis!’

Mari Høgberget Veggum i HyperRedink og Nikolai Lockertsen for Illustrasjon til læringsspill og opplevelsessenter ‘Stortinget Demo’

Plakat

Gull til:

Maria Milenko i Hugmun.Studio for Plakatserie ‘Cinemateket Program’

Diplom til:

Sveinung Sudbø i Originalkopi for Plakat for Skranglejazz ‘Jula med Vakula’

Sunniva Sunde Krogseth og Renate Thor for Plakatserie ‘Klima Lab – ild, luft, jord og vann’

Åge Peterson for Plakat ‘B-open 2019’

Kjersti Johanne Barli for Plakat ‘Fett, uansett!’

Emballasje

Gull til:

Kateryna Savchenko for Emballasje for osteserie Tine Kremgo ‘Botaniske illustrasjoner’

Diplom til:

Sveinung Sudbø i Originalkopi for Illustrasjon for pakning ‘My ugly baby’

Bjørn Brochmann for Parfymeemballasje ‘Squid’

Andreas Bjørkeng Sogn og Thomas Ramskjell Larsen i Ramskjell+Sogn for Illustrasjon for pakning ‘Dentakids Pharma’

Kristoffer Eidsnes i ANTI for Albumcover ‘Simen Mitlid — Neutral’

Redaksjonell illustrasjon

Gull til:

Åge Peterson for Redaksjonell illustrasjon ‘Heteslag’

Diplom til:

Martin Mauseth Hvattum for Redaksjonell illustrasjon ‘Mysteriet deg’

Derek Ercolano for Redaksjonell illustrasjon ‘Tendens: Du skal høre mye’

Terje Tønnessen for Redaksjonell illustrasjon ‘Årets bortforklaringer 2019’

Kjersti Johanne Barli for Redaksjonell illustrasjon ‘Mensen’

Åpen klasse

Gull til:

Andreas Emil Lund for Albumcover og musikkvideo for ‘Pelicat’

Diplom til:

Signe-Lill Bryde Valkvæ og Trine Løgstrup Sørensen i Nowhereland for Kunstfestival for barn ‘Nowhereland’

Børge Bredenbekk, byHands for Utsmykking for Spaces

Rebecka Taule i TRY Apt for Informasjonsfilm ‘We Will Be Martians’

Jon Arne Berg for Identitetsillustrasjoner ‘Mousey Wine’

Studentarbeid

Gull til:

Annika Linn Verdal Homme ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneserie ‘Mellom Hunder’

Diplom til:

Thanee Rene Andino ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design

For Barnebok ‘Glød’

Ingrid Hopen ved Westerdals Oslo ACT for Kortspill ‘Reginkunnr’

Frida Annette Helseth Strømme ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design fro Bok ‘Mott’

Birgithe Solstrand ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for

Spillkonsept ‘Et lite stykke Arktis’

Carl Lützen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Illustrasjon ‘Restaurant’

DIGITAL DESIGN #


Tjenester og verktøy

Gull til:

Spacemaker for Verktøy for by-planlegging ‘Spacemaker’

Diplom til:

Stacc og Bulder Bank for App ‘Bulder Bank’

Behalf for Nettside ‘NCL.NO’

Heydays og NRK for Strømmetjeneste for NRK TV

Unfold og OBOS for Digital tjeneste ‘Vibbo’

Netthandel

Gull til:

Snøhetta for E-Commerce ‘Holzweiler.no’

Nettside

Gull til:

Bekk for Nettside ‘Oslo Innovation Week’

Diplom til:

Snøhetta for Nettside for Vestre

ANTI for Nettside for festival ‘God natt, Oslo Vol. II’

Bielke&Yang for Nettside for Pudder Agency

TRY Apt for Fredsprisvinnerene

Redaksjonell design og datavisualisering

Gull til:

NRK for Digital historie ‘Slikt stemte vi’

Diplom til:

Making Waves for Digitale rapporter for Riksrevisjonen

D2 for Digital magasinutgave ‘Ledestjerner’

Installasjoner

Gull til:

HyperRedink for Interaktivt opplevelsessenter ‘Stortinget Demo’

Agens for Spill ‘Skate City’

Diplom til:

Ørjan Laxaa, Einar Lukerstuen, Aleksander Vassdal og Eivind Vullum

For Interaktiv installasjon ‘Speisa’

Torgeir Stige og Kim Frydenlund Grane for Interaktiv lys-installasjon ‘Omar er broren min’

Egenprofilering

Gull til:

Levi Bergqvist i Studio Levi Bergqvist for egen Nettside

Diplom til:

Unfold for egen Nettside

Hedda Lilleng, ANTI og Fluks for Nettside for Fluks

Åpen klasse

Gull til:

William Hindson i Netlife for Reiseskildring ‘Eight days in Tokyo’

Diplom til:

Creuna for Designverktøy for Oslo

Blank og Even Suseg i Also Known As for Påmeldingsløsning for Karpe-fans

Studentarbeid

Gull til:

Tarjei Ødegård ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digitalt produkt VGs nettaviser ‘HUH?’

Diplom til:

Julia Eggum og Sephira Bjørndal ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Tjeneste og applikasjon ‘Bableboble’

Frida Støvern ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digital tjeneste ‘Design gjennom blindhet’

MOVING IMAGE #


Programdesign og tittelsekvens

Gull til:

Racecar for Tittelsekvenser ‘Sinnssykt’

Kristian Pedersen i Mikrofilm for Tittelsekvens ‘Mannen som falt’

Diplom til:

Øyedrops for Programdesign ‘Premier League’

Bekk og Babusjka for Åpningssekvens ‘The Webby Awards 2019’

Animaskin for Profilfilm for Fredrikstad Animation Festival

Reklame og promo

Gull til:

DEPT og WeAreLive for Reklamefilmer Coop Extra ‘Døgnåpen’

POL og Gimpville for Animasjonsfilm ‘Nidar – Julegenseren’

Diplom til:

Los & Co for Reklamefilmer for Codan Forsikring

DEPT og POL for Reklamefilmer PWC ‘Vil litt mer’

Mikrofilm for Animasjonsfilm ‘Gutten og dragen’

Informasjonsfilm

Gull til:

Headspin for Animasjonsfilmer ‘Mitt Livs ABC 2 – Situasjonsfilmer’

Diplom til:

Scandinavian Design Group for Informasjonsfilm ‘På vei mot det nye Munchmuseet’

TRY Apt for Informasjonsfilm ‘Helse i arbeid’

HyperRedink for Animasjonsfilmer for Stortinget Demo

TRY Apt for Informasjonsfilm ‘FOR - Supporting Audiovisual Authors’

Identitet

Gull til:

Creuna for Identitetsdesign for Oslo Kommune

Diplom til:

Scandinavian Design Group for Identitetsfilm for Fremtind

Bleed Design Studio for Kanalidentitet for ORF1

Scandinavian Design Group for Identitetsfilm for Matstreif

Scandinavian Design Group for Identitetsfilm for Sparebanken Møre

Animert kortfilm

Gull til:

TRY Apt og World Science Festival for Film ‘We Will Be Martians’

Diplom til:

Animaskin for Musikkvideo ‘Feeling lonely’

Babusjka for Holdningskampanje ‘Single Bananas’

Animaskin for Informasjonsfilm ‘Voldtekt’

Åpen klasse

Gull til:

DEPT for Introvignett for Departementets Omreisende Animasjonsfestival ‘DOA 2019’

Diplom til:

Babusjka for Animert nettserie ‘Berrum & Beyer snakker om greier’

Morgenstern for Musikkvideo ’Granka, Granka, Granka!’

Animaskin for Informasjonsfilm FxF DECENT WORK AND ECONOMIC GROWTH

d'tox for Konsernfilm ‘Lundin Norway 15 år’

Studentarbeid

Gull til:

Sara Westergaard Karlsen ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for

Animasjonsvideo ‘INPUT/OUTPUT’

Diplom til:

Ruoyao Wo ved Kunsthøgskolen i Oslo for Animasjon ‘Run’

Raoul Koreman ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Animasjonsfilm ‘Project Speechless’

Sara Westergaard Karlsen ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Musikkvideo ‘Kid on a Swing’

GRAFISK DESIGN #


Identitetsdesign

Gull til:

Bleed Design Studio for Visuell identitet for Avo Consulting

Creuna for Visuell identitet for hele Oslo

Reklamekollektivet for Visuell identitet for Restaurant JAJA

Diplom til:

Scandinavian Design Group for Visuell identitet for Amerikalinjen

Tank Design Trondheim for Visuell identitet for Klemenskirken

ANTI Bergen for Visuell identitet for Visit Bergen

Snøhetta for Identitet for Det Norske Solistkor

ANTI for Visuell identitet God natt, Oslo Vol. II

Heydays og Whereby for Visuell identitet Work from elsewhere

Redaksjonell design

Gull til:

Bielke&Yang for Magasin ‘OBOS-bladet’

Diplom til:

Aftenposten for Avisbilag ‘Lørdag’

Skilhagen og Studio Levi Bergqvist for Magasin ‘Verdien av musikk’

Rapporter, kataloger, brosjyrer

Gull til:

Carl Gürgens og Levi Bergqvist for Katalog ‘Marianne Hurum – Krabbe’

Diplom til:

Snøhetta for Utstillingskatalog ‘The Great Monster Dada Show’

ANTI for Årsrapport for Norges musikkhøgskole

Plakat

Gull til:

Yokoland for Plakat til ‘Høstutstillingen 2019, Statens 132. kunstutstilling’

Diplom til:

Studio Oker for Plakat ‘Vårprogram 2019’

Rune Mortensen og Frode Skaren / Uglylogo for Plakat til ølfestivalen ‘Smaabrygg 2019’

Yokoland for Plakat ‘Ambient Roots Minifestival’

Studio Levi Bergqvist for Plakat ‘Jansen off:larm’

Omgivelsesdesign

Gull til:

Torgeir Stige og Kim Frydenlund Grane for Interaktiv lys-installasjon ‘Omar er broren min’

Diplom til:

Bielke&Yang for Utstilling ‘Norwegian Presence 2019 – Join’

Snøhetta for Utstilling ‘The Great Monster Dada Show’

Creuna og Gyro for Lyd animasjon ‘Oslo: European Green Capital 2019’

Snøhetta for Utstillingsdesign og identitet ‘Utestemme’

Skrift

Gull til:

William Stormdal i Bleed Design Studio for Typesnitt ‘Moon’

Diplom til:

Gradient for Skriftsnitt ‘PolySans’

The Pyte Foundry og Creuna for Skriftsnitt ‘Oslo Sans’

Monokrom for Skrifttype ‘Faktor’

The Pyte Foundry og Studio Oker for Skrifttype ‘Hamran’

Pakningsdesign – Drikkevarer

Gull til:

OlssønBarbieri for Emballasje for juleakevitt ‘Gullmunn Spritfabrikk’

Diplom til:

by north for Emballasje for rusbrus ‘Mack Spritzer’

Handverk for Emballasje for øl ‘Skumbag bokser’

We Oslo for Emballasje for øl ‘Lysebu Bryggeri’

Dinamo for Emballasje for eplesider ‘57/2 Store Naa Siderkompani’

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning

Gull til:

OlssønBarbieri for Emballasje for sjokolade ‘CF 18 Chocolatier’

Diplom til:

Goods for Emballasje for apotekvarer ‘Metode’

OlssønBarbieri for Emballasje for ‘Nykr Natural Skincare’

Bielke&Yang for Emballasje for kaffe ‘Talormade’

Bleed Design Studio for Emballasje for organisk hudpleieserie ‘Schneider am Berg’

Pakningsdesign – Kultur

Gull til:

Damian Heinisch og Andreas Rød Skilhagen for Kunstbok ‘45’

Diplom til:

StudioGeist for Kunstbok ‘IL10’

Mikkel Cappelen Smith og Christian Meaas Svendsen for Albumomslag ‘New Rituals’

Handverk for Bok ‘Spikkeboka’

ANTI/Non-Format for Platecover for Susumu Yokota ‘Cloud Hidden’

Pakningsdesign – Annet

Gull til:

Goods for Emballasje for ‘Mano Pizza’

Diplom til:

ANTI Bergen for Emballasje for ‘Scoop’

We Oslo for Emballasje for ‘Dæhlie Underwear’

Kampanje

Gull til:

Also Known As for Musikkutgivelse for Karpe ‘Sas Plus / Sas Pussy’

Diplom til:

Øyedrops for Identitet for ‘Premier League’

Morgenstern for Kampanje ‘FINN.no - brukt IKEA-katalog’

Designit Oslo og Sandra Blikås for Kampanje identitet for ‘Klimabrølet’

Åpen klasse

Gull til:

HyperRedink for Læringsspill og opplevelsessenter ‘Stortinget Demo’

Diplom til:

Ane Thon Knutsen for Doktorgradsresultat ‘The Mark on The Wall’

William Hindson i Netlife for Reiseskildring ‘Eight days in Tokyo’

ANTI for Identitet ‘nstrumental’

TRY Apt for Visuelt konsept for event ‘Long story sh–rt.’

Studentarbeid

Gull til:

Frøya Thue og Frida van der Drift Breivik ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Emballasje ‘DYPP’

Diplom til:

Aurora Bratli Brunvoll ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bok for kriseårets rasjoneringskort 2019 ‘Vi har en krise’

Elias Olderbakk, Hanna Øfsti, Alvilde Jerpseth, Erlend Grimeland, Aurora Fiveland og Geir Atle Hustoft ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Bok ‘Trust Is Work’