Gratulerer til Visuelt vinnere 2018!

Visueltprisene deles ut hvert år og kårer fremragende visuell kommunikasjon innen grafisk design, illustrasjon, digital design og moving image. Fredag kveld ble prisene for Visuelt 2018 delt ut på Posthallen i Oslo. Best of Show gikk til Magnhild Winsnes for hennes debutbok Hysj. Torill Kove mottok Klassikerprisen til stående applaus.

Foto: Alex Asensi

Klassikerprisen 2018 gikk til Torill Kove, en Oscar-belønnet animasjonsfilmskaper, illustratør og barnebokforfatter. Hedersprisen tildeles faglige utøvere som har holdt høy kvalitet og vært av stor betydning for sitt fag gjennom mange år. Prisen deles ut av hovedstyret i Grafill, og ble første gang delt ut i 2002. Les hovedstyrets begrunnelse her.

Best of Show velges ut blant gullvinnerne i Visueltkonkurransen, og er et hedersbevis på arbeid i særklasse. Prisen gikk til Magnhild Winsnes for hennes debutbok Hysj. Magnhild er en godt etablert og suksessfull illustratør og animatør. Dette er hennes første bok, og for utgivelsen har hun i 2018 mottatt flere priser. Les juryens begrunnelse her.

IxDA-prisen deles ut av IxDA Oslo og Grafill i forbindelse med Visueltkonkurransen, og hedrer fremragende interaksjonsdesign hvor brukeropplevelse står i fokus. IxDA-prisen 2018 gikk til redesign av nettportalen ’altinn.no’. Les juryens begrunnelse her.

Visueltkonkurransen arrangeres av Grafill og har eksistert i over 20 år. Formålet er å synliggjøre faget, stimulere til høy kvalitet og løfte frem profesjonelle og studenter som arbeider med visuell kommunikasjon i Norge. 

Vi gratulerer!

Vinnersider med bilder, filmer og juryens kommentarer

Se Facebook-album med bilder fra prisutdelingen

Grafisk design

Identitetsdesign

Gull til:

Erik Johan Worsøe Eriksen, Daniel Lied, Behnam Farazollahi og Kjetil Wold i Anti
Henrik Øiestad og Thomas Raddum i Telenor for visuell identitet for Telenor Yng

Gull til:

Eric Amaral Rohter, Andrea Tjøsvoll, Cecilie Larssen Lønning og Lasse Mejlvang Tvedt i Larssen & Amaral for visuell identitet for Espen Andersen – Music Production & Sound Design

Diplom til:

Tank Design for visuell identitet for Antiteateret

Heydays for visuell identitet for Flokk

Anti for visuell identitet for Urban

Heydays for visuell identitet for Volume

Bleed for visuell identitet for Sbanken

Anti for visuell identitet for Oleana

Bleed og NRK for visuell identitet for NRK P3

Netlife for visuell identitet for Netlife

Redaksjonell design

Gull til:

Christian Bielke, Martin Yang Stousland og Mikkel Cappelen Smith i Bielke&Yang og Erland Banggren og Åge Petterson for Fagtidsskrift ”Arkitektnytt”

Diplom til:

Anette L'orange i Blunderbuss for magasin ”KUNSTforum”

Carl Gürgens og Andreas Rød Skilhagen i Aftenposten for Avis ”Aftenposten Lørdag”

Rapporter, kataloger, brosjyrer

Gull til:

Aslak Gurholt, Martin Asbjørnsen og Alejandro V. Rojas i Yokoland for katalog til ”Høstutstillingen 2017, Statens 130. kunstutstilling”

Diplom til:

Larssen & Amaral for Program ”!Konferansen 2017”

Snøhetta for Utstillingskatalog ”Emma & Edvard Looking Sideways: Loneliness and the Cinematic”

Bielke&Yang for utstillingskatalog ”Everything is Connected”

Redink for Aker Biomarine ”Annual Report 2016”

Plakat 

Gull til:

Aslak Gurholt, Martin Asbjørnsen og Alejandro V. Rojas i Yokoland for Plakater for Høstutstillingen 2017, Statens 130. Kunstutstilling

Diplom til:

Studio € for Plakater ”Den Gyldne Sprekk”

Halvor Bodin for Plakatserie ”Darkrooms 5YR Anniversary” (The Villa)

Levi Bergqvist for Plakatserie for Røverstaden

Omgivelsesdesign

Gull til:

Snøhetta for utstillingsdesign ”Folk+Form Vestre 70 år”

Diplom til:

Torgeir Stige og Kim Frydenlund Grane for Utsmykning av OBOS` hovedkontor

Void og Anti for interaktiv media-installasjon ”Eiris”

Torgeir Hjetland i Work in Progress for omgivelsesdesign for Fugl Fønix Hotel

Skrift 

Gull til:

Kenneth Knutsen i Good Type Foundry for Skriftsnitt ”Adieu”

Diplom til:

Stefan Ellmer og Anti for Skriftsnitt ”HOK Display”

Bleed for Skriftsnitt ”Eikund Sans”

Stefan Ellmer og Node Berlin Oslo for Skriftsnitt ”Gustav Display”

Stefan Ellmer, Node Berlin Oslo  og Bengler for Skriftsnitt ”DS+R | typographic system”

Netlife for Skriftsnitt ”Netlife Sans”

Pakningsdesign – Drikkevarer

Gull til:

Henrik Olssøn og Erika Barbieri i Olssøn Barbieri for emballasje for kildevann ”Snåsa Naturlig Mineralvann”

Diplom til:

Handverk for emballasje for øl ”Skumbag Oslo”

OlssønBarbieri for emballasje for akevitt ”Hellstrøm Sommer”

Frank for emballasje for øl ”Agder”

OlssønBarbieri for emballasje for ferdigblandet Cocktail ”Tales of…”

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning

Gull til:

Andreas Bjørkeng Sogn, Didrik Rasmussen, Tonje Jæger, Linda Cecilie Strøm, Kim André Monsen i Scandinavian Design Group for emballasjeserie for Kolonihagen

Diplom til:

Design House Lund & Partnere for emballasje for TINE Brunost

Bielke&Yang for emballasje for husholdningsartikler ”Klar”

Babylife Designteam for emballasje for hud- og hygieneserie ”Babylifeclinic”

Pakningsdesign – Kultur

Gull til:

Jens Johan Tandberg, Oscar Grønner og Henrik Wold Kraglund i Feed og Eirik Johansen i Anorak
For Bokserie ”Øya Oslo Guide”

Diplom til:

Snøhetta for Jubileumsbok ”Folk+Form Vestre 70 år”

Metric Design for Bok ”Skamløs”

Yokoland for Vinylomslag ”Hanny – Tutti Frutty”

Pakningsdesign – Annet

Gull til:

Linda Skarpås og Tord Sandholt i StudioGeist for Emballasje for Plankejens Treleker

Diplom til:

Handverk for Emballasje for VitenPost

Anti for Emballasje for A-Z by Zlatan Underwear

Kampanje

Gull til:

Snøhetta, Racecar og Heisholt for Jubileumskampanje ”Folk+Form Vestre 70 år”

Diplom til:

Heydays for Lanseringskampanje for DRIB

Bielke&Yang for Kampanje for utstilling “Everything is Connected”

Yokoland for Kampanje for ”Høstutstillingen 2017, Statens 130. kunstutstilling”

Oktan Orangeriet for Holdningskampanje for refleksbruk ”Bli sett. Bruk refleks.”

Åpen klasse

Gull til:

Eivind Stoud Platou, Thomas Horne og Colin Eick i Handverk Forlag
og Erlend Dal Sakshaug i Anorak for Bok ”Kunsten å IKKE kaste mat”

Diplom til:

Snøhetta for Digitalt grensesnitt “EviSync 4.0” i filmen Snømannen

Feed for Bokserie ”Øya Oslo Guide”

Ole Sletten for Nettside for Kristian Hammerstad

Studentarbeid 

Gull til:

Veronika Artiuschenko ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Datadrevet typografisk system “A New Dimension of Bergen Dialect”

Diplom til:

Simen Røyseland ved Westerdals Oslo ACT for Zine “Enchiridion”

Petter Torgersen Myhr ved Westerdals Oslo ACT for Identitetsdesign for Nasjonal Jazzscene

Maria Sofie Rose ved School of Visual Arts for Identitetsdesign for Nelson Atkins Museum of Art

Daniel Bergsnes Nerheim ved Westerdals Oslo ACT for Identitetsdesign for Ravetapes Records

Illustrasjon


Reklame / kampanje 

Gull til:

Nina Børke i Werksemd for Identitet for Stavanger Kammermusikkfestival

Diplom til:

Magnus Lunde Engen i Geelmuyden Kiese
For Reklamekampanje for utekino ”Aker Brygge – ta stria ut av jula”

Bøker

Gull til:

Fredrik Rysjedal for digital tegneserie ”Nær, nærare, nærast”

Diplom til:

Esra Røise for boken ”Skamløs”

Barnebøker

Gull til:

Magnhild Winsnes for boken ”Hysj”

Diplom til:

Mari Kanstad Johnsen for Bildebok ”P + E”

Alice Lima de Faria for Bildebok ”Fuglefesten”

Rune Markhus for Bildebok ”Googolplex – verdens største tall?”

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon

Gull til:
Ingrid Reithaug og Tonje Holand i Darling Clementine for boken ”Vin til folket”

Diplom til:

Renate Thor i Studio Netting for nettside ”Ikke rør sykelønna”

Magnus Lunde Engen i Geelmuyden Kiese for illustrasjoner til rapport ”Barn som lever i fattigdom”

Plakat 

Gull til:

Åge Peterson for plakat for kunstfestival ”B-open 2017”

Emballasje

Gull til:

Bendik Kaltenborn for emballasje for akevitt ”Hellstrøm Sommer”

Diplom til:

Thuy Gia Nguyen for illustrasjonsserie ”Skifjorden Bryggeri”

Redaksjonell illustrasjon 

Gull til:

Bjørn Brochmann for Redaksjonell illustrasjon ”Smaksreisen”

Diplom til:

Åge Peterson for redaksjonell illustrasjon ”Femmetiden”

Frode Skaren i Uglylogo for redaksjonell illustrasjon ”Sex, blod & synthesizere”

Rikke Runde i Runde Prosjekter for artikkelillustrasjon ”Tafset på. Uthengt. Trakassert.”

Åpen klasse 

Gull til:

Ashkan Honarvar, Sylvia Stølan, Olav Åsheim og Kristin Tiller for installasjon på Art zone ”Hagen”

Diplom til:

Lars Aurtande for Silketrykk ”The Intruders Dilemma”

Studentarbeid 

Gull til:

Trine Helen Sejrup ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design
for bok og utstilling ”Bokboden”

Diplom til:

Emilie Becker ved Solent University in Southampton for boken ”Perfection”

Kristian Santos Utrimark ved Kunsthøgskolen i Oslo (KHiO) for Risotrykk ”Ande-prosjektet”

Renate Thor ved Kunsthøgskolen i Oslo for mønsterkolleksjon ”Fugl eller fisk”

Øistein Bergli ved Kunsthøgskolen i Oslo for tegneserie ”Tennistrøbbel”

Digital design

Tjenester og verktøy

Gull til:

reMarkable, Blank og Anti for E-paper for nettbrett ”reMarkable”

Diplom til:

Designit Oslo for App ”Æ”

NRK for Verktøy ”Valgomaten 2017”

Fossland + Foss og Brønnøysundregistrene for Redesign av altinn.no

NRK for App for Yr

Redaksjonell design og datavisualisering

Gull til:

Jørgen Blindheim og Julie Hauge i Netlife, Ida Aalen og Wilhelm Joys Andersen, Hallvord R. M. Steen, Stein Cato Blostrupmoen i Minus
for digital dagsavis ”Klassekampen – Strøm på papir”

Diplom til:

NRK for redaksjonell grafikk og datavisualisering ”NRK Valgresultater 2017”

NRK for verktøy ”Valgomaten 2017”

Ole Sletten for nettside for tidsskrift ”Arkitektur N”

NRK for nettdokumentar ”Slukt av Snap”

Kampanje 

Gull til:

Yann Hilaire, Sebastian Rasch, Mads Krogh, Pål Smitt-Amundsen og Marius Nettum
i Apt for lanseringskampanje for Jotun Lady ”En leilighet, tre stiler”

Diplom til:

Apt og Pol for lanseringskampanje for Telenor Yng

Neue Design Studio og Værsågod for Guide ”Smaksguiden”

Installasjoner og spill

Gull til:

Bjørn Gunnar Staal, Joakim Wiig Hoen, Anders Nærø Tangen, Per Kristian Stoveland og Mikkel Lehne i Void og Endre Berentzen, Vera Gomes, Robert Dalen, Meghan Beaton og Tom Morgan i Anti for Interaktiv media-installasjon ”Eiris”

Diplom til:

Back, SixSides og Stir for interaktivt læringsspill ”Fin City”

Play Magnus for app ”Magnus Trainer – Lær og tren sjakk”

Expology for interaktiv opplevelse ”Borealis Alta”

Nettside

Gull til:

Heydays for Nettside for Volume

Diplom til:

Bielke&Yang for Nettside for Fjordfiesta

Larssen & Amaral for Nettside for Espen Andersen – Music Production & Sound Design

The Oslo Company for nettside for Rottefella treningskolleksjon

Yokoland for Nettside for Notam

Egenprofilering

Gull til:
Svein Haakon Lia og Kristoffer Lundberg i Bleed for Nettside for Bleed

Diplom til:

Designit for egen Nettside

Heydays for egen Nettside

Studentarbeid

Gull til:

William Stormdal ved Westerdals Oslo ACT for Skriveprogram ”Pseudonym”

Diplom til:

Irén Andresen og Miryam Pippich ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for interaktivt verktøy ”Shift”

Neno Mindjek ved Westerdals Oslo ACT for verktøy for læring i grunnskolen

Oda Ramsdal ved Westerdals Oslo ACT for nettside ”Brygge til brygge”

Marte Wang Engen og Ines Andrea Høvring Delgado ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Interaktivt spill ”Bubba's Path”

Moving Image

Programdesign og tittelsekvens

Gull til:

Levi Bergqvist og Ali Parandian for tittelsekvens ”No Man Is An Island”

Diplom til:

Kristian Pedersen i Mikrofilm for tittelsekvens ”Når knoklene blir til gelé”

Knud Andreas Kleppe og Stian Thilert i NRK for vignett- og programdesign ”Line fikser kroppen”

Knut A. Helgeland og Alex Krill i d'tox for vignett- og programdesign “Brille”

Reklame og promo

Gull til:

Animasjonsdepartementet for DDB for reklamefilm for McDonald`s ”Forandring for godt”

Diplom til:

Uredd for Reklamefilmer for Bunnpris ”Billig Middag Tommel Opp”

Racecar for kampanje ”Forsikringssvindel”

Animasjonsdepartementet for TA-POL for reklamefilm for web ”NSB animerer”

Informasjonsfilm

Gull til:

Stian Sydsæter, Pernille Flyholm, Bjarne Anmarkrud, Julian Nazario Vargas i Animaskin for informasjonsfilm “Radi-Aid, How to get more likes on social media”

Diplom til:

Hanne Berkaak i Mikrofilm for Informasjonsfilm “The Boy Who Fell and the Man Who Picked Him Up”

Racecar for Burson-Marsteller for informasjonsfilm ”Sykepleierløftet”

Identitet 

Gull til:

Dag Solhaug Laska, Marc Damm, Bjørnar Pedersen i Bleed og Marius Lübbe, Susanne Flender, Hilde Jørgenvåg og Rashid Akrim i NRK for Identitet for NRK P3

Diplom til:

Racecar, Snøhetta og Heisholt for Jubileumsfilm “Folk+Form Vestre 70 år”

Torgeir Hjetland og Kim Holm for Identitet for Antikorrupsjonskonferansen

NRK for Identitets- og programdesign ”Valg 2017”

Stir, Snøhetta og Studio Levi Bergqvist for Lanseringsfilm ”Snø”

Animert kortfilm

Gull til:

Torill Kove, Josefine Hannibal, Cathinka Tanberg og Kristian Pedersen i Mikrofilm
For Kortfilm ”Tråder”

Diplom til:

Ismael Sanz-Pena for Kortfilm ”Persistence of Vision III”

Elisabeth Moseng i Illustratørene, Nils Johan Lund og Bjørn Sortland
for Animert kortfilm ”Zara og dei: Gorillahjerne til middag”

Åpen klasse 

Gull til:

John Christian Ferner Apalnes i Animasjonsdepartementet for musikkvideo ”All I Can Think About Is You”

Diplom til:

Babusjka for showcase Oslo – A Nike typeface

Mikrofilm for Animerte musikksnutter ”Når knoklene blir til gelé”

Studentarbeid

Gull til:

Malin Kleiva ved Kunsthøgskolen i Oslo for Videoinstallasjon ”Braut – En elegi over en okse og en gård”

Diplom til:

Dag Ove Solaas, Tilda Krantz, Jone Skjærpe, Oscar Garvin og Tormod Garvin ved Høgskulen i Volda
for Animert kortfilm ”The End is Neigh”

Knut Kausland, Karen Auestad Moen, Andreas Ytterland Pilskog, Tove Huldén, Johanne Hegdahl, Lone Aadnekvam, Pauliina Kittilä, Ingeborg Karlsby Wiulsrød og Knut Kausland ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Film ”Stella”

Andreas Pilskog ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design
for musikkvideo ”Uten tittel”