Visueltprisene delt ut: Imponerende utvikling i design- og illustrasjonsfaget

Gratulerer til alle vinnere i Visuelt 2021! Torsdag kveld ble prisene delt ut, og årets vinnere har vist en unik evne til å kombinere design og illustrasjon med både ny teknologi og miljøtenkning. Sammen med skaperglede og kjærlighet til håndverket har dette gitt banebrytende løsninger. Blant gullvinnerne finner vi blant annet Norges første Instagram-bok, artistportrett av ARY laget med kunstig intelligens, en digital plattform for bygging av designerhjem for bier og reMarkables plastfrie emballasje som både er estetisk og gjenvinnbar. Den gjeveste prisen Best of Show gikk til Snøhetta for design av skiltsystemet til franske Groupe Le Monde.

Jubel hos Snøhetta som mottok Best of Show for skiltsystemet til franske Groupe Le Monde.

Visueltprisen har eksistert siden 1993, og har som formål å fremme design og illustrasjon i Norge, stimulere til høy kvalitet og løfte frem profesjonelle og studenter som arbeider med visuell kommunikasjon. Det kom inn 625 bidrag til årets konkurranse, av disse har fagjuryene premiert 42 gull og 100 diplom.

– Vinnerarbeidene i Visuelt viser at designere og illustratører her hjemme lager visuell kommunikasjon i verdensklasse. Kvaliteten på utformingen er svært høy, og kompetansen de bringer inn i prosjekter bidrar både til bedre tjenester og mer brukervennlighet. Her er det godt håndverk og gode kommunikasjonsløsninger i både små og store prosjekter. Det er også betryggende å se at bransjen har hatt såpass mange oppdrag under korona, og også har hatt overskudd og ressurser til å produsere svært høy kvalitet på design- og illustrasjonsjobbene de står bak, sier daglig leder i Grafill, Lene Renneflott.

– For oss som representerer bransjen er det med stolthet vi med Visuelt som verktøy kan få vist frem hva vi i Norge kan levere innen visuelle fag, sier Renneflott. Og at den høythengende prisen Best of Show gikk til Snøhetta og det franske storkonsernet Groupe Le Monde, viser at mulighetene for hvor man kan finne de store jobbene er langt utenfor våre egne landegrenser. Vi er på en spennende reise hvor utviklingen og mulighetene i faget er store, sier hun.

Best of Show velges blant alle gullvinnerne. Denne prisen deles kun ut de årene juryen finner et arbeid i særklasse, og prisen gikk til Snøhetta for skiltsystem for Groupe Le Monde.

IxDA og Grafill deler også sammen ut en pris for fremragende interaksjonsdesign med svært god brukeropplevelse. Prisen gikk til NRK for den digitale historien ‘Hvordan blir klimaet i din kommune?’.

Se vinnerlisten nedenfor, og i vinnerarkivet er alle premierte arbeider presentert med bilder og juryens kommentarer.

VINNERE VISUELT 2021: #

ILLUSTRASJON #

Identitetsillustrasjon #

Gull til:
Robin Snasen Rengård for Identitetsillustrasjon for TUNCO

Diplom til:
Martin Hvattum for Identitetsillustrasjon for Dagens
Bjørn Brochmann for Identitetsillustrasjon for Vinmonopolet

Reklame / kampanje #

Diplom til:
Sollin Sæle med venner fra behold Oslo for Kampanje for lokale butikker ‘Might Be Coming Soon’
Kateryna Savchenko for Illustrasjoner ‘Fairmont Classics Perfected’
Nicklas Hellborg i TRY Design for Kampanjeidentitet ‘Frukttimen’

Bøker #

Gull til:
Cecilie Maurud Barstad og Nina Ansten for Kunstbok ‘Rear Window – Vinduet mot bakgården’

Diplom til:
Sigbjørn Lilleeng for Illustrert sakprosa ‘Supervulkaner og digre dinosaurer’
Sunniva Sunde Krogseth for Bildebok ‘Naturinstruksjoner’
Annette Saugestad Helland for Bildebok ‘Hvordan temme en fetter?’

Barnebøker #

Gull til:
Nora Dåsnes for Grafisk roman ‘Ti kniver i hjertet’

Diplom til:
Annette Saugestad Helland for Bildebok ‘Hvordan temme en fetter?’
Charlie Roberts for Alfabetbok ‘Bokstavene’
Kristina Bjerkek for Bildebok ‘Let-og-finn ABC’

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon #

Diplom til:
Tord-Øystein Stubberud i TRY Motion for Illustrasjoner for informasjonsfilm ‘Nasjonalt ID-kort’
Zarina Saidova i Skogen for Utstillingsillustrasjoner ‘Rockheim Millenniumsrommet’
Julie Wilkinson og Joyanne Horscroft for Illustrasjon og animasjon ‘Google Women's Day Doodle’

Emballasje #

Gull til:
Erlend Peder Kvam for Plateomslag ‘Et godt stup i et grunt vann’

Diplom til:
Tonje Holand og Ingrid Reithaug i Darling Clementine for Etikettserie for Kombucha
Tonje Holand og Ingrid Reithaug i Darling Clementine for Illustrasjon for konfekt ‘Morozoff Valentine’
Håkon Gullvåg og Håvard Gjelseth for Platecover for Motorpsycho ‘The All is One’
Hanne Fagerslett og Anna Sæbjørnsen i Vest for Etiketter ‘Harding sider’

Plakat #

Gull til:
Åge Peterson for Plakat ‘B-open 2020’

Diplom til:
Robin Snasen Rengård for Plakater for TUNCO

Redaksjonell illustrasjon #

Gull til:
Åge Peterson for Artikkelillustrasjoner ‘Norske Selskab’
Tord Torpe for Redaksjonelle illustrasjoner ‘Bergen 2050’

Diplom til:
Åge Peterson for Forside- og artikkelillustrasjoner ‘Små gleder’
Mari Kanstad Johnsen for Forsideillustrasjon ‘Trump-portrett’
Åge Peterson for Omslagsillustrasjon ‘MDMA-assistert psykoterapi’

Åpen klasse #

Gull til:
Frode Skaren i Uglylogo for Utsmykning ‘Å redde et øyeblikk’

Diplom til:
Joyanne Horscroft og Julie Wilkinson for Skulptur og bilde ‘Artemis’
Helene Brox, Marius Pålerud og Ingunn Dybendal i Heiaklubben for Veggmaleri ‘Heia Rebell!’
Anine Hansen for Linosnitt-illustrasjoner for Skolo
Trond Bredesen i Illustratørene for Fargeblyanttegninger til utstilling ‘Fargeblyant 2020’

Studentarbeid #

Gull til:
Henriette T. Osnes ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bildebok ‘Pappa er betong’
Ingeborg Karlsby Wiulsrød ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Tegneserie ‘Hestejenta’

Diplom til:
Åshild Schnelle Skjelanger ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Illustrert oppslagsverk ‘Stranda i plast’
Oda Margrethe Lilleaasen ved Solent University for Fanzine ‘8 AM’
Annika Linn Verdal Homme ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneseriebok ‘Nine to five på natta’

-

DIGITAL DESIGN #

Tjenester og verktøy #

Gull til:
Behalf, We Oslo og Kulinarisk Akademi for App og tjeneste ‘Foodsteps’

Diplom til:
Anorak / NoA, OLYP og Making Waves / NoA for Digital arena for kultur og konserter ‘vier.live’

Netthandel #

Gull til:
Yokoland for Identitet og nettbutikk for Indre Oslo matforedling

Diplom til:
Bielke&Yang for Nettbutikk for Talormade ‘Kaffe og donuts helt hjem’

Nettside #

Gull til:
Scandinavian Design Group for Nettside for Det Andre Teatret
Bleed for Digital museumssamling ‘Wien Museum’

Diplom til:
Netlife for Nettside for Norsk Sykepleierforbund
Feed og Oslo Arkitekturtriennale for Nettside for festival ‘Oslo Arkitekturtriennale i 20 år – Samtaler om byen’
OlssønBarbieri for Nettside for Stavanger Ysteri

Designsystemer #

Gull til:
Sopra Steria og Fremtind for Designsystem ‘Jøkul’

Redaksjonell design og datavisualisering #

Gull til:
NRK for Digital historie ‘Hvordan blir klimaet i din kommune?’

Diplom til:
TRY og POL for Kampanje-/informasjonsnettside for Weedensenteret

Installasjoner og spill #

Gull til:
Hyper Games for Spill ‘Mørkredd’

Diplom til:
Mattis Folkestad for Spill ‘Embracelet’
TRY for Spill ‘Terror squid’

Egenprofilering #

Gull til:
OlssønBarbieri og Alejandro Rojas for Nettside for OlssønBarbieri

Diplom til:
Thea Urdal og Elise Jakobsen for Nettside for Urdal

Åpen klasse #

Gull til:
Marius Sunde og Kim Andre Ottesen for Digitale omslag og promomateriell for ARY ‘Å fange en personlighet’

Diplom til:
Jens Johan Tandberg, MUNCH og Feed for Digital kunstutstilling ‘Edvard Munch – Det eksperimentelle selvet’
Void for Lysinstallasjon ‘Cathedral of Ego’

Studentarbeid #

Gull til:
Elias Bjørnson Olderbakk og Erlend Grimeland ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digitale tjenester og verktøy ‘Beta kommune’
Julian Schlicht ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Immersive experience ‘Polarised Reality’

Diplom til:
Alvilde Jerpseth ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digital tjeneste ‘UTETID’
Glenn Sæstad, Nikolai Sabel, Einar Lukerstuen og Ørjan Laxaa ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Nettside for designprosjekt om samskapte visjoner ‘Storfjord Pluss’
Soo Yeong Song ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digital tjeneste, app ‘Anti-Filter Bubble’

-

MOVING IMAGE #

Programdesign og tittelsekvens #

Gull til:
NRK for Tittelsekvens og programdesign for Helvete

Diplom til:
Steph Hope for Festivaltrailer ‘Fredrikstad Animation Festival 2020’
NRK for Tittelsekvens og programdesign for Urix

Reklame og promo #

Gull til:
Store O og Tante Randi for Kampanjefilmer ‘Læreplasskampanje’

Diplom til:
Racecar og Heisholdt Inc. For Kampanjefilm for TV2 ‘Brand Story’
Animasjonsdepartementet og Per Høj for Reklamefilm for Prior
Racecar og Willy Nickers for Reklamefilm og promo ‘Et helt annet sted’

Informasjonsfilm #

Gull til
TRY Motion for Informasjonsfilm for nasjonalt ID-kort

Diplom til:
Clockwork og Matprat for Informasjonsfilm ‘Enkelt forklart med Johannes’
Racecar for Informasjonsfilm ‘Helsedata’
Headspin for Informasjonsfilm ‘+CityxChange’
Animaskin for Informasjonsfilm ‘Avhengighet’

Identitet #

Gull til:
Motion Motion Motion og NRK for Identitet for Maskorama

Diplom til:
TRY Design og TRY Motion for Identitetsfilm for Hafslund Eco

Animert kortfilm #

Diplom til:
Nils Johan Lund, Pejman Tahernian og Elisabeth Moseng for Animasjonsfilm ‘Zara og dei: Misse-konkurransen’

Åpen klasse #

Gull til:
Medicinehead for Musikkvideo ‘Who Do Voodoo Like You Do’

Diplom til:
Animaskin for Teaser ‘Adil’

Studentarbeid #

Gull til:
Joachim Berg og Sondre Johre ved Høgskulen i Volda for Animert dokumentar ‘Hijack139’

Diplom til:
Konrad Hjemli og Jakob Eiring ved Høgskulen i Volda for Animert kortfilm ‘Pandiculation’
Jobo Engh ved Høyskolen Kristiania Westerdals for Musikkvideo for Luka ‘Same Song’

-

GRAFISK DESIGN #

Identitetsdesign #

Gull til:
Bielke&Yang for Visuell identitet for Barneombudet
OlssønBarbieri for Visuell identitet for Stavanger Ysteri

Diplom til:
Neue Design Studio for Visuell identitet for Felleskjøpet
Snøhetta for Visuell identitet for Moniker
Bielke&Yang for Visuell identitet for Talormade
Heydays for Visuell identitet for Unloc
Bielke&Yang for Visuell identitet for The Vandelay

Redaksjonell design #

Gull til:
Scandinavian Design Group for Designsystem for Fagbokforlagets Yrkesfag

Diplom til:
D2 / Dagens Næringsliv for Livsstilsmagasin ‘D2’

Rapporter, kataloger, brosjyrer #

Gull til:
Carl Gürgens for Katalog ‘White to Earth’

Diplom til:
Overhaus for Rapport ‘Kunstformidlingsplan for barn og unge 2020–2025’
Scandinavian Design Group for Bok ‘Patent – Fra oppfinnelse til rettighet’
Yokoland for Katalog for Statens kunstutstilling ‘Høstutstillingen 2020’

Plakat #

Gull til:
Andreas Töpfer og Jan Freuchen for Plakater ‘Kilden Teater 2020’

Diplom til:
Metric Design for Plakatserie ‘Reis i samlingen – Nasjonalmuseets gateutstilling 2020’
Metric Design for Plakat ‘Barnas arkitekturdag 2020’
We Oslo og Renate Thor, Zarina Saidova, Ingunn Dybendal, Sandra Blikås, Kristoffer Kjølberg, Cecilie Maurud Barstad, Adele Jaunn, David Stenmarch, Nina Børke Werksemd, Anette Moi og Sylvia Stølan For Plakatserie ‘Bring Some Colour’
Metric Design for Filmplakat ‘HAN’

Omgivelsesdesign #

Gull til:
Snøhetta for Skiltsystem for Groupe Le Monde

Diplom til:
Snøhetta for Utstillingsdesign ‘Følelser i antikken og Det gamle Egypt’
Haltenbanken for Visningssenter om havbruk ‘Storeblå — Havbruk angår meg!’

Skrift #

Gull til:
Bielke&Yang for Skrift for Barneombudet

Diplom til:
Wiliam Stormdal for Skrift ‘Hugo’
Bielke&Yang for Skrift ‘Adrian Brinkerhoff Poetry Foundation’
Stefan Ellmer og Dinamo Design for Skrift for Vinmonopolet

Pakningsdesign – Drikkevarer #

Gull til:
OlssønBarbieri for Emballasje for alkoholfri drikke ‘Ambijus’

Diplom til:
SMFB for Emballasje for øl ‘RYGR Brygghús’
OlssønBarbieri for Emballasje for Cordials ‘Shake-it’
Vest for Emballasje for eplesider ‘Harding sider’
ANTI for Emballasje for akevitt ‘Munch Akevitt’

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning #

Gull til:
OlssønBarbieri for Emballasje for Stavanger Ysteri

Diplom til:
Strømme Throndsen Design for Emballasje for pastiller ‘Dent Flip’
Goods for Emballasjeserie for hudpleieprodukter ‘Dermica’
Neue Design Studio for Emballasje for dyrefôr ‘FRYD – pop-up’
Cretalux for Emballasje for ost ‘Tines Kvalitetsoster’
Pakhaus for Emballasje for saus ‘Oslo Collective’

Pakningsdesign – Kultur #

Gull til:
Rune Døli for LP og bok ‘Postreptilia’

Diplom til:
Blank Blank for Utstillingskatalog ‘Earth, Wind, Fire, Water’
Gilles & Cecilie Studio og Ansten Studio for Kunstbok ‘Rear Window – Vinduet mot bakgården’
Snøhetta for Bok ‘Alna’

Pakningsdesign – Annet #

Gull til:
Goods og reMarkable for Emballasje ‘reMarkable 2’

Diplom til:
Kind for Emballasje for klær ‘Giannotti’

Kampanje #

Gull til:
Jørgen Brynhildsvoll og TRY for Instagram-bok ‘Dette blir mellom oss’

Diplom til:
Parabol Studio for Kampanje for Kunstnerforbundets ‘Juleutstillingen 2020’
Sollin Sæle med venner fra behold Oslo for Kampanje for lokale butikker ‘Might Be Coming Soon’
Metric Design for Gateutstilling ‘Reis i samlingen – Nasjonalmuseets gateutstilling 2020’
Kristoffer Eidsnes for Musikkutgivelse for Simen Mitlid ‘Birds; Or, Stories From Charlie B’s Travels From Grønland to the Sun, and Back Again’

Åpen klasse #

Gull til:
Kim Andre Ottesen og Marius Sunde for Digitale omslag og promomateriell for ARY ‘Å fange en personlighet’
Bakken & Bæck for Identitet og digital plattform for Bee Home

Diplom til:
Yokoland for Bok ‘Corona før korona’
Iterate for Visuell identitet for Iterate

Studentarbeid #

Gull til:
Julian Schlicht ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Immersive experience ‘Polarised Reality’

Diplom til:
Jenny Hauga ved Høyskolen Kristiania Westerdals for Diktbok ‘Elegier’
Henriette T. Osnes ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bok ‘Don't rest, narrate’
Johanne Furuseth ved Høyskolen Kristiania for Magasin ‘46 sider DØNN’
Live Schille ved Kunsthøgskolen i Oslo for Installasjon og film ‘En perfekt firkant - Kunsten å dele et hus’
Eirin Koehler Breivik ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Skriftsnitt ‘Typografica
plantae’
Susanna Strand ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Bok ‘Meagea – hvem har kartet makta over, og hvem har makta over kartet?’

-

Best of Show #

Snøhetta for Skiltsystem for Groupe Le Monde

Prisen velges ut blant alle gullvinnerne i konkurransen.

Nominerte til Best of Show:
Goods og reMarkable for Emballasje for reMarkable 2
Tord-Øystein Stubberud, Kim M. Jensen, Marianne Strandly i TRY Motion og Cato Gjertsen i TRY Apt for Informasjonsfilm for nasjonalt ID-kort
Snøhetta for Skiltsystem for Groupe Le Monde

-

IxDA-prisen #

NRK for Digital historie ‘Hvordan blir klimaet i din kommune?’

Prisen deles ut av IxDA Oslo og Grafill, og velges ut fra gullvinnerne i kategorien Digital design.