Gratulerer til vinnere i Visuelt 2017!
Torsdag kveld ble det beste av norsk visuell kommunikasjon kåret på Christiania Teater. Visueltprisene deles ut hvert år og kårer fremragende grafisk design, illustrasjon, moving image og digital design. Kveldens hederspris gikk til Kim Hiorthøy.
Klassikerprisen tildeles en utøver som har holdt høy faglig kvalitet og vært av stor betydning for sitt fag gjennom mange år. Årets prisvinner Kim Hiorthøy er en multikunstner i ordets rette forstand. Gjennom litt over to tiår, og med en imponerende produktivitet og kunstnerisk allsidighet, har årets prisvinner vært med på å prege en lang rekke kunstfelt. Om man er interessert i alternativ musikk, samtidskunst, tegning, film, design, illustrasjon og etter hvert også dans, er det ikke til å unngå at man støter på navnet hans. Det er få personer som har preget det visuelle landskapet i Norge på 1990- og 2000-tallet på samme måte – og sånn sett satt sitt preg på en hel generasjon. Hiorthøys lekne, allsidige og grensesprengende tilnærming til alt han har tatt i, har vært til inspirasjon for mange. Det er sikkert en del av oss som valgte denne retningen sterkt påvirket og inspirert av nettopp ham. Kim Hiorthøy er den yngste vinneren av Klassikerprisen noensinne.
Best of Show prisen premierer det aller beste arbeidet i Visueltkonkurransen og velges ut blant gullvinnerne. Best of Show 2017 gikk til Heydays for visuell identitet for Oslo Bysykkel.
I samarbeid med IxDA Oslo deler Grafill ut pris for fremragende interaksjonsdesign hvor brukeropplevelse står i fokus. IxDA-prisen 2017 gikk til Los & Co og Værsågod for kampanjenettsiden Plant your flags for Hurtigruten.
Visuelt arrangeres av Grafill, og har eksistert i over 20 år. Grafill er en interesseorganisasjon for alle som arbeider eller utdanner seg innen design, illustrasjon og visuell kommunikasjon. Grafill er landsdekkende og har 1350 medlemmer.
Nedenfor er en oversikt over alle Visuelt-vinnere 2017.
GRAFISK DESIGN
Identitetsdesign
Gull til:
Heydays for Visuell identitet for Oslo Bysykkel
og
Stein Sørlie, Marc Ligeti, Heidi Bakken, Stein Øvre, Asbjørn Hegdahl, Bjørn Endre Langeland, Sindre Martin Dahl og Janecke Løyning i Creuna for Visuell identitet for DOGA
Diplom til:
Bielke&Yang for Visuell identitet for Helseutvalget
Mission for Identitet for Narvesen
Neue for Visuell identitet for Dansens Hus
Metric Design for Visuell identitet for Sentralen
Bleed for Visuell identitet for Blank Architects
Yokoland for Visuell identitet for Kunsthall Trondheim
Uniform for Visuell identitet for UiB Fakultet for kunst, musikk og design
Redaksjonell design
Gull til:
Veronica Mike Solheim, Gaute Tenold Aase, Andris Søndrol Visdal, Maja Hyggen, Andreas Francisco, Kenneth Pedersen og Anders Rydning i Anti for Magasin “A New Type of Imprint Vol.9”
Diplom til:
Dagens Næringsliv for Redesign av magasin D2
Yokoland for Avis ”BLA”
Rapporter, kataloger, brosjyrer
Gull til:
Mathilde Abelson Sahlen og Sofie Ensby Rostad i Bransjen for Utstillingskatalog ”BA Designavgang 2016”
Diplom til:
Work in Progress for Katalog «A Colour Composition – New Norwegian Design»
Geelmuyden Kiese for Pedagogisk lærebok ”Veileder for informasjonsarbeid i mottak”
Anti for Eiendomsprospekt for ”Eufemias Hage”
Snøhetta for Katalog ”Jorn+Munch”
Plakat
Gull til:
Levi Bergqvist for Plakatserie ”Jacks Kantine”
Diplom til:
Bleed for Plakat ”Intraspace”
Metric Design for Plakat ”Øyafestivalen”
Heydays for Utstillingsplakat ”Pangram”
Frank Trana i Natiwe for Interaktiv plakat ”Blåfrost 2016”
Omgivelsesdesign
Gull til:
Metric Design for Skiltsystem ”Sentralen”
Diplom til:
Sveinung Sudbø i OriginalKopi for Identitet for ”Oslo Camping”
Bleed for Utstillingsdesign “A Few Good Things”
Snøhetta for Utstillingsserie ”+Munch”
Skrift
Gull til:
Roar Sager, Bendik Høibraaten og Miriam Skovholt Mortensen i Bold Scandinavia
Göran Söderström og Erik Moberg i Letters from Sweden For Font ”REMA SANS”
Diplom til:
Milos Mitrovic i Mindburger Studio for Skriftsnitt “Bergen™Text”
Ellmer Stefan og Metric Design for Skriftsnitt ”Sentralen”
Stefan Ellmer for Typeface Design for Skalds klassikarar
Stefan Ellmer for Typeface Design ”Sidsel Stencil”
Pakningsdesign – Drikkevarer
Gull til:
Henrik Olssøn og Erika Barbieri i Olssøn Barbieri for Emballasje for Balholm fruktvin ”Emma”, ”Ingeborg” og ”Margaret”
Diplom til:
Creuna for Emballasje for Krone økologisk øl
Olssøn Barbieri for Emballasje for vinserien Ca´della Scala
Olssøn Barbieri for Redesign av Løiten Aquavit
Designhorse for Emballasje for vin ”Barbera Marrone Sofia”
Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning
Gull til:
Morten Throndsen og Eia Grødal i Strømme Throndsen Design for Emballasjeserie ”Grønne Folk”
Diplom til:
Koko Black for Emballasje for sjokolade ”Easter Expeditions”
Cretalux for Emballasje for økologiske produkter
Notch for Emballasje for snacksserie ”Poppa”
Pakningsdesign – Kultur
Gull til:
Even Suseg, Michael Ray V. C. Angeles, Fredrik Bergan, Eirik Hellebust Kristiansen, Sverre Brand Jørgen Gomnes for Emballasje for release for Karpe Diem ”Heisann Montebello”
Diplom til:
Mikkel Cappelen Smith for Omslag for album for Nakama ”Grand Line”
Magnus Voll Mathiassen for Bokomslag for Gyldendal klassikerserie 2016
Handverk for Omslag for album for Violet Road ”In Town To Get You”
Pakningsdesign – Annet
Gull til:
Henrik Olssøn og Erika Barbieri i Olssøn Barbieri for Emballasje for ”Malbrum Parfums”
Diplom til:
Panorama Design for Emballasje for ”Kygo Life”
Frank for Emballasje for ”Kari Traa”
Metric Design for Redesign av DBS sykkelsortement
Kampanje
Gull til:
Even Suseg, Michael Ray V. C. Angeles og Jørgen Gomnes for Lanseringskampanje for Karpe Diem ”Heisann Montebello”
Diplom til:
Hyper og Handverk for CD for ”Teorisangboka”
Handverk for Plakatserie og film ”Sorter restavfallet”
Metric Design for Kommunikasjonskonsept for Øyafestivalen
Neue for Kommunikasjonskonsept for Vibble
Åpen klasse:
Gull til:
Stefan Ellmer for 52 display-fonter “The Pyte Foundry”
Diplom til:
Neue for Symbolsk nøkkel ”Bygg med 69 888 muligheter”
Bielke&Yang for Konsept for Norwegian Structure Exhibition
Stefan Ellmer for 52 display-fonter “The Pyte Foundry”
Studentarbeid
Gull til:
Tore Sandvik Monsen ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Installasjon av postkort ”Western Dystopias – Eastern Utopias”
Diplom til:
Simen Røyseland ved Westerdals Oslo ACT for Magasin “The Necrophiliac Magazine”
Karoline Buer ved Kunsthøgskolen i Oslo for Interaktiv installasjon ”Barnløs/barnfri/annet”
Ida Christensen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bok om Ole-Bjørn Magnussen
Sindre Annweiler ved School of Visual Arts for Visuell identitet for Albertine Bookstore i NYC
Erik Berger Vaage, Rasmus Nilsson, Jacob Bang, Daniel Lindqvist og Sewon Chun ved Academy of Art University for Butikkonsept ”Contour”
ILLUSTRASJON
Reklame / kampanje
Gull til:
Sandra Blikås og Bielke&Yang for mønster til sesongprofil ”Togetherness”
Diplom til:
Anna Ducros i Dinamo for illustrasjoner til visuell identitet ”Drømmestipendet”
Bjørn Brochmann for DDB OSLO for McDonald's Kvalitet ”Kvalitetsreisen”
Lars-Kristian Harveg og Dan Westin i Try og Frode Ekeberg og Eirik Huse i Apt for Reklamekampanje for Volkswagen ”Nøklene til en bedre arbeidsplass”
Hanne Berkaak i byHands for Kampanje for Aker Brygge ”Bydelen som tok stria ut av jula”
Bøker
Gull går til:
Svein Størksen i Magikon forlag for Illustrert roman for voksne ”Papirflygere”
Diplom til:
Solveig Wiig for selvbiografisk tegneserie ”Bruddstykker nr. 1”
Jason for tegneserie for voksne ”På veien til Santiago”
Magnus Voll Mathiassen for bokomslag for Gyldendal klassikerserie 2016
Oscar Grønner for illustrert kokebok “Apartamento Cookbook #1: Cakes and Desserts”
Barnebøker
Gull til:
Trude Tjensvold i Illustratørene for Bildebok ”Bo flyttar ut”
Diplom til:
Eivind Gulliksen for Barnebok ”Dyrene i Bfrika”
Marine Schneider for Bildebok ”Jeg er Livet”
Mari Kanstad Johnsen for Billedbok ”Jeg rømmer”
Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon
Gull til:
William Hindson, Dag Helge Scott og Dag-Henning Brandsæter i Netlife Research for illustrasjoner og infografikk ”Livssyklus avfall”
Diplom til:
Ole Fredrik Hvidsten og Martin Lothe Sæterdal i Birgers Oterutleie for Monteringsplakat ”Larsens Ramp”
Frode Skaren i Uglylogo for Årsrapport Helseutvalget
Mari Grafsrønningen og Morten Solem i NRK for Artikkelserie ”Guide til fotball-EM: 24 lag, 24 historier”
Notch for Informasjonsillustrasjoner for Monocle Magazine og Forecast utgave.
Plakat
Gull til:
Åge Peterson for Plakat for kunstfestival ”B-open 2016”
Diplom til:
Derek Ercolano for Plakat “Red Bull Music Academy 2016”
Sunniva Sunde Krogseth for Plakat ”Oslo Open 2016”
Derek Ercolano og Bendik Høibraaten for Plakat ”Cosmic Oslo”
Tord Torpe for Sesongbaserte plakatar USF Verftet
Emballasje
Gull til:
Bendik Kaltenborn for Gavesett 2016/2017 “Aesop - Pursuits of Passion”
Diplom til:
Børge Bredenbekk for Digitale cover ”Thomas Dybdahl Feat. Coucheron”
Carl Fredrik Angell i byHands for Emblemer til emballasje for frukt og grønt
Gaute Tenold Aase og Mats Ottdal i Anti for Omslag for album ”Axel Røthe & The Cloudberry Cream”
Ida Kristine G. Hatleskog for Vinyl og digitale singler for Karokh ”Needle, Thread and Nail Polish"
Redaksjonell illustrasjon
Gull til:
Jon Arne Berg for Omslag og artikkelillustrasjon ”Hva skjedde, USA?”, ”Vi som elsket Amerika”
Diplom til:
Børge Bredenbekk for Bokillustrasjon ”Pinocchio”
Jon Arne Berg for Redaksjonell illustrasjon ”Kode til kjærligheten”
Christian Bloom for Redaksjonell illustrasjon ”Tidsånden flirer ikke lenger”
Mari Kanstad Johnsen for Redaksjonell illustrasjon ”#jegharopplevdiakademia”
Åpen klasse
Gull til:
Frode Skaren i Uglylogo for Utsmykning, silketrykk ”Illegal Burger Art Print”
Diplom til:
Børge Bredenbekk i byHands for Tegning “Darwin”
Lars Aurtande for Silketrykk ”The Roman Pine”
Ingjerd Sandven Kleivan for Illustrasjoner til restaurantkonsept ”Torget”
Ingunn Dybendal i Illustratørene for Tegning ”Karnival”
Studentarbeid
Gull til:
Saralinn Hembre Singstad ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneseriefanzine ”Dear beloved friend”
Diplom til:
Viktor Gjøvåg Khoury ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneseriehefte ”Mappeuker 2016 ”
Julie Aida Graf ved Kunsthøgskolen i Oslo for Makers Hub og Torshov transittmottak
Magnus Lunde Engen ved Høyskolen Kristiania for Plakat ”Viddaliv”
Anine Hansen ved Southampton Solent University for Trekkspillbok “The Giants”
Mona Huang Høivik ved Kunsthøgskolen i Oslo for Fanziner ”To teorier”
Bergljot Hals ved Høyskolen Kristiania Trondheim for Tegning ”Menneskemaskin”
DIGITAL DESIGN
Nettside
Gull til:
Lise Dragland, Markus Lind, Jørgen Winsnes i Good Morning for Nettside for Kygo Life
og
Erlend Tangen Istad i Neue for Nettside for Dansens Hus
Diplom til:
Haydays for Nettside for Hjelle
Hyper for Nettside for Listen.no
Bleed for Nettside for Blank Architects
Yokoland for Nettside for Kunsthall Trondheim
Metric Design for Nettside for Sentralen
Egenprofilering
Gull til:
Aslak Gurholt Rønsen og Alejandro V. Rojas i Yokoland for Nettside for Yokoland
Diplom til:
Snøhetta for Nettside for Snøhetta
Kampanje
Gull til:
Pol og Apt for Mobil kampanjeside ”Syria Stories”
Diplom til:
Hyper for Mobilspill ”Olsenbanden og jakten på utbytte”
Hyper for Kunnskapsspill ”OHM - Et virtuelt vitensenter”
Hyper for Kampanje ”Teorisangboka”
Try og Apt for Kampanje spill ”Bilbingo”
Redaksjonell design og datavisualisering
Gull til:
Mari Grafsrønningen og Morten Solem i NRK for Artikkelserie ”Guide til fotball-EM: 24 lag, 24 historier”
Diplom til:
Bielke&Yang for Magasin D2
Mission for Digital årsrapport for EVRY ”Å skifte fokus”
NRK for Artikkel ”Fuglefjellet-spesial”
Tjenester og verktøy
Gull til:
Bilal Chaudhry, Henning Rekdal Nielsen, Andreas Bøhler, Yannick Le Guillou og Daniel Correa
i EGGS Design for Radongassmåler “Airthings Wave”
Diplom til:
Netlife Research for Kundeinnsikts- og analyseverktøy ”Task Analytics – Ufarliggjøre tallene”
Neue for Visuell identitet ”Vibble”
Digitale installasjoner og spill
Gull til:
Void for Installasjon ”Photon”
Diplom til:
Expology for Installasjon ”Verdens ende: På kanten av havet”
Void for Scenografi “Day of The Dead”
Void for Interiørelementer for Evry Fornebu
Hyper og Sixsides for Spill ”Horisont”
Studentarbeid
Gull til:
Morten Håvik ved Westerdals Oslo ACT for Kart ”Punkt Kartserie”
Diplom til:
Niphat Wibulphan ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Mobil-app “Brand Jammer”
Thor Merlin Lervik og Katarina Caspersen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Spill ”Nanny's Nightmare”
Fredrik Lien Bjørgmo ved Westerdals Oslo ACT for App for NSB ”Digitalt kollektivtransportsystem”
MOVING IMAGE
Programdesign og tittelsekvens
Gull til:
Julian Nazario Vargas, Souviens Tenzan og Bjarne Anmarkrud i Animaskin for Vignett ”Solvang”
Diplom til:
Animasjonsdepartementet for Tittelsekvens for ”Snekker Andersen & Julenissen”
Animaskin for Tittelsekvens for ”Trio - Jakten på Olavsskrinet”
Reklame og promo
Gull til:
Animasjonsdepartementet for TA-POL for Reklamefilm for Vitus apotek ”Vitus - Klikk og hent”
og
Try og Apt for Promo ”BI – Rekruttering”
Diplom til:
Animasjonsdepartementet for Try for Reklamefilm ”Djuice – Sommer”
Stir for Anorak for App ”Norges minste matbutikk”
D'tox for Idents for web-kampanje
Informasjonsfilm
Gull til:
Joseph Hodgson og Anders Fabritius i Racecar for Dinamo for Informasjonsfilm ”Antibiotikaresistens”
Diplom til:
Jon Arne Berg og Halogen for Filmer ”Foreldrehverdag”
Stir for Morgenstern for Informasjonsfilm ”How Deposits Work”
Animaskin for Kortfilm ”Oppdrag Bærekraft – en film om verdens viktigste kunde”
Qvisten Animation for Dinamo for Informasjonsfilm ”Den blinde jenta”
Identitet
Gull til:
Joseph Hodgson og Anders Fabritius i Racecar for Kanaldesign og identitet ”TV3 Refresh”
Diplom til:
Animasjonsdepartementet for Vignett ”DOA”
Animert kortfilm
Gull til:
Animaskin for Medieoperatørene og NRK for Animert kortfilm ”Stemmene i hodet”
Diplom til:
Rune Spaans for Animert kortfilm ”The Absence of Eddy Table”
Kristian Pedersen i Mikrofilm for Animert kortfilm - Bøygen
Cathinka Tanberg i Mikrofilm for Animert kortfilm ”Verdens mellomste fisk”
Studentarbeid
Gull til:
Rebecka Taule ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Animasjon “Beauty in Numbers - Pi / 3,14”
Diplom til:
Kristoffer Stokkerud ved Høyskolen Kristiania for Ident ”Gullspiren 2016”
Kane Jørgensen og Phillip Billones ved Deakin University, Australia for Film “Creature of the Woods”