Her er årets Visuelt vinnere!

Visueltprisen deles ut hvert år og kårer fremragende visuell kommunikasjon innen grafisk design, illustrasjon, digital design og moving image. Torsdag kveld ble prisene for Visuelt 2019 delt ut i Kulturkirken Jakob, totalt 36 gull og 118 diplom. Gunnar Lilleng fikk hedersprisen Klassikerprisen til stående applaus for sine typografiske eksperimenter. OBOS fikk utmerkelsen IxDA-prisen for sin digitale løsning Styrerommet.

Visueltprisen 2019 (foto Alex Asensi)

Visueltprisen ble første gang delt ut i 1993, og har siden oppstarten hatt et viktig formål å samle historien til fagene. Konkurransen løfter frem det beste av arbeider innen våre fagområder med fokus på utøverne, og har som målsetting å inspirere til nytenkning og høy faglig standard. Alle vinnerarbeid gjennom tidene reflekterer utviklingen i bransjen vår, og viser frem og dokumenterer det aller beste som er gjort innen våre felt hvert eneste år de siste 26 årene. Visuelt arrangeres av Grafill.

Gå til Vinnerarkivet for 2019 for bilder, fullstendig kreditering av arbeidene, juryens kommentarer og gullfilmer.

Vi gratulerer alle vinnere!

Vinnere Visuelt 2019: #

Grafisk design #

Identitetsdesign

Gull til:

Kristina Nyjordet, Oliver Riches, João Doria og Robin Mientjes i Scandinavian Design Group og Bakken og Bæck for Visuell identitet for Vipps

og

Gull til:

Aasmund Reitan Hegglid, Magnus Holder Bjørk og Zarina Saidova i Skogen for Visuell identitet for Markedet

Diplom til:

Heydays for Visuell identitet for Huddly

Netlife Design for Visuell identitet for Webdagene 2018

ANTI for Visuell identitet for God natt, Oslo

Pseudonym Publishing for Visuell identitet for Pseudonym Publishing

Heydays for Visuell identitet for Aurlands

Metric for Visuell identitet for Vega Scene

Heydays for Visuell identitet for Artica

Redaksjonell design

Gull til:

Andreas Rød Skilhagen og Carl Gürgens for Magasin ‘Kapital’

Diplom til:

Yokoland for Tidsskrift ‘Billedkunst’

Andreas Rød Skilhagen og Carl Gürgens for Magasin ‘Kapital’

Erland G. Banggren for Tidsskrift ‘Vinduet’

Rapporter, kataloger, brosjyrer

Gull til:

Torgeir Hjetland i Work in Progress for Kunstkatalog ‘A SQUARE ON A SPHERE’

Diplom til:

Tank for Produktkatalog for Vestre ‘Nordic Life in Urban Spaces’

ANTI for Utstillingskatalog ‘Håkon Bleken — Do Not Go Gentle’

Carl Gürgens for Katalog ‘To accept theirs, to make it mine, to wish it for myself’

Plakat

Gull til:

Aslak Gurholt, Martin Asbjørnsen og Alejandro V. Rojas i Yokoland for Plakatserie ‘Høstutstillingen 2018, Statens 131. Kunstutstilling’

Diplom til:

Levi Bergqvist for Plakat ‘Jansen off:larm’

Levi Bergqvist for lakat Klubbdagen ‘Dattera til Hagen’

Martin Asbjørnsen for Plakat for utstilling ‘What is it like to be a bat?’

Yokoland for Plakatserie for Black Box teater

Omgivelsesdesign

Gull til:

Void for Utstillingsinstallasjon ‘Noe Maa Gaa I Stykker’

Diplom til:

Bielke&Yang for Utstillingsdesign ‘Norwegian Presence’

Skilhagen og Studio Levi Bergqvist for Utstillingsinstallasjon ‘TAG’

Metric for Skilting og wayfinding ‘Vega Scene’

Also Known As for Pop-up shop ‘ORGANICS By Red Bull’

Skrift

Gull til:

Frode Helland i Monokrom Skriftforlag og Robin Mientjes i Tiny Type Co

For Skrifttype ‘Karelia’

Diplom til:

Stefan Ellmer og Heydays for Skrift ‘Aurlands Display’

Metric for Skriftfamilien ‘Museet’

Milos Mitrovic i Gradient for Skriftdesign ‘Radial Typeface’

Bielke&Yang for Skrift ‘Norwegian Presence’

Pakningsdesign – Drikkevarer

Gull til:

William Stormdal og Halvor Nordrum i Pseudonym Publishing for Emballasje for eplemost ‘Most Eple’

Diplom til:

Tank Design Tromsø for Emballasje for øl ‘Mack Økologisk’

Metric for Emballasje for vin ‘CAMP’

Headspin for Emballasje for øl ‘Stolt Bryggeri’

OlssønBarbieri for Emballasje for Indian Tonic Water ‘Sepoy’

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning

Gull til:

Erika Barbieri og Henrik Olssøn i OlssønBarbieri for Emballasje for glutenfritt mel ‘Jytte’

Diplom til:

KIND for Emballasje for ‘Gourmet Norwegian Seaweed’

ANTI for Emaballasje for iskrem ‘Sakte Kjærna Iskrem’

Hyper for Emaballasje for iskrem ‘Storfjord’

Knowit Experience Oslo for Emaballasje for helsekostprodukt ‘Supernature’

Pakningsdesign – Kultur

Gull til:

Erika Barbieri og Henrik Olssøn i OlssønBarbieri for Bok ‘Du, jeg og Erik.’

Diplom til:

Studio Boi for Platecover ‘Sånn kjennes verden ut’

ANTI for Utstillingskatalog ‘Jumana Manna — A Small Big Thing’

Steph Hope i Babusjka og Levi Bergqvist og for Vinylomslag ‘Hajk – Drama’

Work in Progress for Bok ‘A SQUARE ON A SPHERE’

Kampanje

Gull til:

Evan McGuinness og Christian Bielke i Bielke&Yang for Kampanje for utstilling ‘Gerhard Munthe. Eventyrlig design.’

Diplom til:

Also Known As for Lanseringskampanje ‘ORGANICS By Red Bull’

Yokoland for Kampanje for utstilling ‘Høstutstillingen 2018, Statens 131. kunstutstilling'

Yokoland for Kampanje for teaterfestival ‘Oslo Internasjonale Teaterfestival (OITF)’

Åpen klasse

Gull til:

Elias Bjørnson Olderbakk, Jonas Vetlesen og Axel Berggraf Egenæs for Multidisiplinært designstudio og klesmerke ‘Boden World’

Diplom til:

OlssønBarbieri for Pins

Carl Gürgens for Bok og skiltsystem ‘To accept theirs, to make it mine, to wish it for myself’

Bakken & Bæck for Konsept for konferanse ‘An Interesting Day’

Heydays for Bok ‘Outside/Inside’

Studentarbeid

Gull til:

Catrine Kooyman ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Atlas ‘The Pictorial Human’

Diplom til:

Elias Bjørnson Olderbakk ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Bok ‘Bjørn Privat’

Aurora Bratli Brunvoll ved Kunsthøgskolen i Oslo for Livskalender Dag-for-dag nedtelling av gjenværende år i livet 43,9 – ‘Husk, du skal dø’

Jonas Vetlesen, Elias Bjørnson Olderbakk og Axel Berggraf Egenæs ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Multidisiplinært designstudio og klesmerke ‘Boden World’

Tiril Haug Johne ved Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig for Skriftsamling, plakatserie og kart ‘Leipzig Flanierende Typografie’

Illustrasjon #

Reklame / kampanje

Gull til:

Nikolai Lockertsen, Mads Bergstrøm, Marius Hanstad, Magnus Lunde Engen, Per Øyvind Weum og Igor R Nilsen i Geelmuyden Kiese for kampanje ‘Sett spillerfaring på CV-en’

Diplom til:

Sunniva Sunde Krogseth for festivalkampanje ‘Green Man Festival 2018’

Børge Bredenbekk / byHands for kampanjeillustrasjoner ‘Freia Spill Kampanje’

Tiril Haug Johne og ANTI for festivalkampanje for God natt, Oslo

Steph Hope / Babusjka og Levi Bergqvist for lanseringskampanje for Orions Belte ‘Le Mans’, ‘Atlantic Surfing’ og ‘Joe Frazier’

Zarina Saidova, Aasmund Reitan Hegglid og Magnus Holder Bjørk i Skogen

for kampanje for restaurant ‘Markedet’

Bøker

Gull til:

Tord Torpe for Tegneserie ‘Kjøt’

Diplom til:

Anja Dahle Øverbye for Bok ‘Bergen’

Ida Neverdahl, Johan Harstad, Ina Marie Winther Åshaug, Frøydis Sollid Simonsen, Maria Midttun og Anja Dahle Øverbye for Tegneserieantologi ‘Fragment’

Barnebøker

Gull til:

Kristin Roskifte for Bildebok for barn ‘Alle sammen teller’

Diplom til:

Hilde Hodnefjeld i Illustratørene for Bildebok ‘Bonsai – en liten bok om døden’

Kristin Roskifte for Bildebok for barn ‘Alle sammen teller’

Elisabeth Moseng i Illustratørene for Bildebok ‘Pling vaken’

Frode Skaren i Uglylogo for Bokomslag ‘Rubiks kube og den femte beatle’

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon

Gull til:

Emma Olsen og Kari Sørby i Dinamo for Miljørapport ‘Estetisk søppel’

Diplom til:

Martin Mauseth Hvattum for Identitet- og informasjonsillustrasjoner for Omnivalor

Bjørn Brochmann, Hauk Brockmann, Steve Mcdonald og Dinamo for Karakterillustrasjoner for Vinmonopolet

Marius Pålerud i Illustratørene for Bydelskart ‘En guide til lek, aktivitet og rekreasjon i bydel St.Hanshaugen’

Plakat

Gull til:

Magnus Voll Mathiassen i byHands og Siri Selnæs og Espen Varslot i Tank Design Trondheim

For Teaterplakat ‘Bildet av Dorian Gray’

Diplom til:

Åge Peterson for Filmplakat ‘Mågaluf’

Emballasje

Gull til:

Åge Peterson for Vinyl ‘Amgala Temple’

Diplom til:

Ingrid Reithaug og Tonje Holand i Darling Clementine for Emballasje for kjeks ‘Ounce cookies’

Natalie Borgersen i Page Black for Emballasje for Øst Kaffekompani

Redaksjonell illustrasjon

Gull til:

Sunniva Sunde Krogseth for Forsideillustrasjon ‘Psykidelika som medisin’

Diplom til:

Stian Hole for Forsideillustrasjon litterært bilag ‘Bøker’

Marco Vaglieri og Kjersti Lofthaug i NRK for Redaksjonell illustrasjon ‘Ei norsk bygd vet hvem som drepte Karl XII’

Derek Ercolano for Redaksjonell illustrasjon ‘Eye on Design 02: PSYCH’

Espen Friberg i byHands for Redaksjonell illustrasjon ‘Luksusboom for nordmenn’

Åshild Irgens for Redaksjonell illustrasjon ‘Ortorexi’

Åpen klasse

Gull til:

Steph Hope i Babusjka og Levi Bergquist for Platecover og musikkvideo for Orions Belte ‘Le Mans’, ‘Atlantic Surfing’ og ‘Joe Frazier’

Diplom til:

Anette Moi i byHands for Veggmaleri ‘Kool Kids’

Børge Bredenbekk i byHands for Identitesillustrasjoner for Den Norske Opera og Ballett

Elena Wong for Identitesillustrasjoner ‘Lost in Flavour’

Natalie Borgersen og Vegar Bakken i Page Black for Visuell identitet for X Games Norway 2018

Studentarbeid

Gull til:

Ingeborg Karlsby Wiulsrød ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design for Tegneserie ‘Dårlige tips til hvordan du unngår brann, omgangsyke og død’

Diplom til:

Øistein Bergli ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneserie ‘Tegneserietrøbbel’

Kristian Santos Utrimark ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneserie ‘8 Hours’

Henriette T. Osnes ved Kunsthøgskolen i Oslo for EP-cover ‘Høstregn’

Lone Aadnekvam ved Universitetet i Bergen, Fakultet for kunst, musikk og design

for Illustrasjoner til utstilling ’Kreativ Sperre’

Digital design #

Tjenester og verktøy

Gull til:

Jonathan Ekström, Jørund Almås, Jaran Flaath og Ole Kristian Sunnarvik i Agens

Og Lotte Camilla Holst-Hansen i NRK for App for NRK Radio

Diplom til:

Behalf og Minus for Digital tjeneste ‘Selg boligen selv med Propr.no’

Confrere, Vest og Behalf for Nettjeneste Confrere

Unfold og OBOS for Digitalt verktøy ‘Styrerommet’

Bakken & Bæck, Vipps & Shortcut og Scandinavian Design Group for Redesign av app Vipps

Redaksjonell design og datavisualisering

Gull til:

Mari Grafsrønningen, Tom Bob Peru Aronsen, Ragnar Rognstad, Melinda Furulund og Susanne Stubberud Rom i NRK for Redaksjonell grafikk og datavisualisering ‘Selvmord i psykiatrien’

Diplom til:

Dagens Næringsliv / D2 for Digital historiefortelling ‘Chatbot-flørten’

NRK for Redaksjonell artikkel ‘Selvmord på lukket avdeling’

Making Waves og Bufdir for Statistikkverktøy for Bufdir kommunemonitor

Kampanje

Gull til:

Magnus Bergman, Christopher Køltzow, Nicklas Hellborg, Yann Hilaire, Caroline Eriksson, Roy Kristoffersen, Kim Jensen, Marius Nohr og Christian Lundvall i TRY Apt for Kampanjeside for RCCL ‘Perfect Day Island’

Diplom til:

TRY Apt for Kampanjeside ‘Koding er gøy’

Apt og Pol for Kampanje ‘DNB Ringvirkninger’

Neue Design Studio, Los & Co og Tøtsj for Musikkapp ‘Soundmaker’

Installasjoner og spill

Gull til:

Void for Utstillings installasjon ‘Noe Maa Gaa I Stykker’

Diplom til:

Hyper Games og Hyper for VR-spill ‘9 Livreddende regler’

Nettside

Gull til:

Snøhetta og Vær så god for Nettside for Cinemateket

Diplom til:

KIND for Nettside for ‘Harbour to home’

Bekk for Nettside for Gyro

Marius Sunde og Kim Andre Ottesen for Nettside for North Of

Yokoland for Nettside for Oslo Internasjonale Teaterfestival (OITF)

Egenprofil og portfolio

Gull til:

Magnus Holder Bjørk i Skogen for Nettside for fotograf ByAksel

Diplom til:

Julie Aida Graf Projects og Jakobsen Frukt & Grønt for Nettside for Julie Aida

Bold Scandinavia for Nettside for Hest Agentur

Fasett for egen Nettside

Work in Progress og Mustasj og Nettside for Work in Progress

Åpen klasse

Gull til:

Oscar Grønner, Henrik Wold Kraglund, Petter Edna og Fredrik Søgård

i Feed for Interaktivt kurs i kunstig intelligens ‘Elements of AI’

Studentarbeid

Gull til:

Tarjei Ødegård ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Nettleserutvidelse ‘On Track’

Diplom til:

Elias Bjørnson Olderbakk og Erlend Grimeland ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Digtal tjeneste ‘Ruter Gange’

Marlin Vanebo Tollefsen ved Høyskolen Kristiania for Mobilspill ‘Heromiko’

Daniel Bergsnes Nerheim ved Westerdals Oslo ACT for Kuratering-og utstillingsverktøy ‘Untitled’

Bendik Hattvang Larsen ved Westerdals Oslo ACT for Nettside ‘Accidental Scientific Discoveries’

Moving Image

Programdesign og tittelsekvens

Gull til:

Dag Stian Mykjåland og Jørn Veberg i NRK for Vignett og bumpere ‘Martin & Mikkelsen’

Diplom til:

Kristian Pedersen i Mikrofilm for Tittelsekvens ‘War of Art’

Animaskin for Tittelsekvens ‘Slep meg på ferie’

Reklame og promo

Gull til:

Ole Magnus Saxegård, James Martin og Jannecke Møller i Animasjonsdepartementet

Ine Bryhn, Martin Ruge, Christian Solemsli Lauritzen, Elle Beth Lønnestad og Lina Aas-Eng i POL for Reklamefilmer ‘OBOS Nabohjelp’

Diplom til:

Racecar for Reklamefilm ‘Minibank’

Animaskin for Kampanjefilm ‘Netthets’

Filmdepartementet og Animasjonsdepartementet for Reklamefilm ‘Megaparents’

POL og Apt for Reklamefilm ‘Pynt Grisen’

Informasjonsfilm

Gull til:

Julian Nazario Vargas, Bjarne Anmarkrud, Stian Sydsæter, Annike Hodge og Dyveke Skøld

i Animaskin for Informasjonsfilm ‘Tråden’

Diplom til:

Dinamo, 3rd floor og Bjørn Brochmann for Informasjonsfilm ‘Vinmonopolets kundesegmenter’

POL og TRY Apt for Informasjonsfilm ‘Din Bybil’

Animaskin for Promofilm for ‘Oslo miljøhovedstad 2019’

Fluks og Trigger for Informasjonsfilm ‘Hjernen på spill’

Identitet

Gull til:

Joseph Hodgson og Bonsak Schieldrop i Racecar for Lanseringsfilm for Vestre ‘Atlas’

Diplom til:

Animasjonsdepartementet og SMFB for Identitesfilm for Gullblyanten

Åpen klasse

Gull til:

Axel Lavin, Øivind Lunde og Øystein Relbo-Knutsen i Stir og Jørgen Stangebye Larsen, Hailey Reynolds Hall i Fantefilm for grafisk interface design og animasjon for film ‘Skjelvet’

Diplom til:

Animaskin for Spillefilm sekvens ‘Harajuku’

Babusjka og Studio Levi Bergqvist for Musikkvideo og albumcover Orions Belte ‘Le Mans’, ‘Atlantic Surfing’ og ‘Joe Frazier’

d'tox for Oppdragsfilm ‘Johan Sverdrup’

Studentarbeid

Gull til:

Oda Iselin Sønderland ved Kunsthøgskolen i Oslo for Animasjonsfilm ‘Verden i Skjermen’

Diplom til:

Synne Salvesen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Animasjon ‘Body Wisdom’

Satoe Yoshinari ved Høgskulen i Volda for Animert kortfilm ‘Somewhere Soft’