tilbake

04. jun 2016

— Nyhet, Visuelt

Visueltprisene er delt ut og her er vinnerne!

Fredag kveld var kreativ bransje samlet på Posthallen for å hedre vinnerne i Visueltkonkurransen 2016. Prisene deles ut til det beste av norsk grafisk design, illustrasjon, moving image og digital design, og vinnerne er valgt ut av en fagjury med 25 norske og internasjonale utøvere. Av 142 nominerte ble det delt ut 41 gull.

Void ble mestvinnende med 5 gull og 4 diplomer da Visuelt-prisene ble delt ut fredag kveld. I tillegg mottok de ’Best of show’-prisen sammen med Kitchen Reklamebyrå for en interaktiv installasjon for Kraftwerk.

- Jeg er inntil beinet stolt av alle som vant gårsdagens velfortjente priser! Av alle som ble løftet frem, alle som heiet på, gratulerte, roste og løftet frem gode bransjefolk og kollegaer.  Å vinne priser i Visuelt er vanskelig. Derfor er det spesielt spennende å se hva juryen har kommet frem til, og nettopp derfor er kvaliteten så høy på alle arbeidene. Gårsdagens prisdryss er inspirerende på flere måter, til å heve standarden og ikke minst til å videreutvikle Visuelt som den viktigste bransjeprisen å motta, sier daglig leder i Grafill, Kari Bucher.

I samarbeid med IxDA Oslo deler Grafill ut en pris for å hedre fremragende interaksjonsdesign hvor brukeropplevelse står i fokus. IxDA prisen 2016 gikk til Netlife Research for nettside for Sonans.

Klassikerprisen går til en utøver som har holdt høy faglig kvalitet og vært av stor betydning for sitt fag gjennom mange år, og årets hederspris gikk til designer Junn Paasche-Aasen.

Visueltkonkurransen har eksistert i over 20 år. Formålet er å synliggjøre faget, stimulere til høy kvalitet og løfte frem profesjonelle og studenter som arbeider med visuell kommunikasjon i Norge.

Vi gratulerer alle vinnere!

GRAFISK DESIGN


Identitetsdesign

Gull til:

Markus Ackermann, Simon Bognø og Arnt Ove Dalebø i Uniform for Visuell identitet for Finnmark Rein

Diplom til:

Anti for Visuell identitet for BARCODE

Heydays for Visuell identitet for Fiken – ”En verden av små bedrifter”

Bleed for Visuell identitet for Romlab

Olssøn Barbieri for Identitet for Territoriet

Pocket for Visuell identitet for BA 53

Melvær & Lien for Visuell identitet for Øst

 

Redaksjonell design

Diplom til:

Morteza Vaseghi for Magasin ”Recens Paper utgave 3”

Ingrid Rundberg i Rundberg Publikationer og Tore Sandvik Monsen for Magasin ”Snitt”

Aslak Gurholt Rønsen og Martin Asbjørnsen i Yokoland for Magasin ”Kunst Pluss”

 

Rapporter, kataloger, brosjyrer

Gull til:

Snøhetta for Brandbook ”Sapa The Book”

Diplom til:

All Tomorrow’s for Katalog for plakatutstilling ”Street Art – Plakater i Oslo 2005–2015”

Non-Format og Anti for Katalog ”Kostas Murkudis”

 

Plakat

Gull til:

Levi Bergqvist, Caroline Dahlström og Henrik Tandberg i All Tomorrow’s for Plakat for plakatutstilling ”Street Art – Plakater i Oslo 2005–2015”

Diplom til:

All Tomorrow’s og Kristian Hammerstad for Plakat ”Lot Lot 15”

Yokoland for Plakater ”by:Larm”

 

Omgivelsesdesign

Gull til:

Void og Kitchen Reklamebyrå for Interaktiv installasjon for Kraftwerk ”Secret Num8rs”

Diplom til:

Evan McGuiness, Martin Yang og Christian Bielke i Bielke&Yang for Utstillingsdesign ”Arkitekturstriper”

Torgeir Stige og Kim Frydenlund Grane for Lysinstallasjon ”Min dokk”

Trond E. Nordahl og Walter Grønli i Medicineheads for Utsmykning ”BREEAM-NOR-bygg”

Gilles og Cecilie Studio for Set design for reklamefilm ”The Magical Tunnel”


Typografi

Gull til:

Kjetil Wold og Mats Ottdal i Anti for Typografi ”Talas”

Diplom til:

Stefan Ellmer, Bjørn Rune Lie og Scandinavian Design Group for Skriftsnitt ”Lev Vel Script”

Wei Huang for Skriftsnitt ”Work Sans”


Pakningsdesign – Drikkevarer

Gull til:

Erika Barbieri og Henrik Olssøn i Olssøn Barbieri og Stefan Ellmer for Emballasje for "Lysholm no 52 Botanisk Aquavit"

Diplom til:

Anti for Emballasje for øl ”Talas”

Blå Design for Emballasje for vin ”Mosaico”


Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning

Gull til:

Markus Ackermann og Simon Bognø i Uniform for Pakningsdesign for ferskt reinsdyrkjøtt ”Finnmark Rein”

Diplom til:

NODE Berlin Oslo og Henrik Placht for Emballasje for kaffe og te ”LIPPE”

Scandinavian Design Group, Bjørn Rune Lie og Ellmer Stefan for Emballasje for produkter ”Lev Vel”

 

Pakningsdesign – Kultur

Gull til:

Aslak Gurholt Rønsen og Espen Friberg i Yokoland for Musikkutgivelse ”A shimmering beast”

Diplom til:

Jens Jørgen Carelius Krogsveen i Bold Scandinavia for Vinyl ”Atlanter -  Jewels Of Crime”

BureauGeist og Ingrid Lønningdal for Kunstbok  ”Borgen - Et sted for kulturproduksjon”

 

Pakningsdesign – Annet

Diplom til:

Anti for Produktboks for Gudbrandsdalens Uldvarefabrik


Kampanje

Gull til:

Void og Kitchen Reklamebyrå for kampanje for Kraftwerk ”Secret Num8rs”

Diplom til:

Ludvig Bruneau Rossow i Bureau Bruneau for Lanseringskampanje "Sundial for Spatial Echoes"

 

Studentarbeid

Gull til:

Birgitte Kolden Ekrem ved Kunsthøgskolen i Oslo for Magasin ”Tøyenflora”

Daniel Bekken ved KHiB – Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Identitet, avis og musikkvideo ”Screenheads”

Diplom til:

Mimmi Christensen ved Westerdals Oslo ACT for Bok for synshemmede ”Munchs øye”

Anna Prestsæter, Ida Christensen, Malin Kleiva og Elise Jakobsen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Katalog og plakat ”Designavgang 2015”

Anna Prestsæter ved Kunsthøgskolen i Oslo for Plakat for avdelingen "Grafisk design og illustrasjon"

Eline Straumfors ved Westerdals Oslo ACT for Magasin ”Kvantum”

Tsz Yan Tong ved Kunsthøgskolen i Oslo for Informasjonshefter/plakat ”Slik jeg forstår det”

ILLUSTRASJON

 

Reklame / kampanje

Gull til:

Camille Dorival og Svein Haakon Lia i Bleed for Kampanje ”Norwegian Taxi”

Diplom til:

Christine Frances Betten for kampanjeplakater ”SAS Non Stop”

Børge Bredenbekk for Kampanjeillustrasjon ”Digitale Liv”

Jon Arne Berg for Aktivitetsillustrasjoner ”Verdens kuleste dag”


Bøker

Gull til:

Kristin Roskifte for Illustrert bok ” Barnet mitt”

Diplom til:

Kåre Martens og Eivind Stoud Platou i Handverk for Kokebok ”Gatemat fra hele verden”

John Arne Sæterøy for Tegneserie ”Frida Kahlos papegøye”

 

Barnebøker

Gull til:

Marine Schneider for Bildebok ”Jeg er Døden”

Mari Kanstad Johnsen for Bildebok ”Tunellen”

Diplom til:

Kari Stai for Bildebok ”Mer enn bare luft”

 

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon

Gull til:

Nina Børke for Identitet for jubileumsår ”Impro kit”

Diplom til:

Hanne Berkaak for Illustrasjon til presentasjon ”Pådriv”

Heydays for Ikoner for Pebble

Anders Emil Sommerfeldt for Årsrapport ”En renere Oslofjord (også for krabbelysere)”

 

Plakat

Gull til:

Magnus Voll Mathiassen for Plakatserie ”Birger Dahl, Dokka og Birdy”

Diplom til:

Anette Moi for Plakat ”Musikkfest Stavanger 2015”

Chris Velosa Nygaard og Reklamekollektivet for Plakat ”Køntri”

Sunniva Sunde Krogseth for Plakat ”Apothek Live på Henie Onstad”

 

Emballasje

Gull til:

Katrin Berge for Vinylomslag ”Some Will Love You”

Diplom til:

Pie Paasche-Aasen i Blå Design for Vinetikett ”Mosaico”

Trond Bredesen i Illustratørene for Norgesmotiver på Freia melkesjokolade ”Hvor i Norge står kuene?”

Trond Bredesen i Illustratørene for CD-omslag "Jørgen og Jørgensen – Tia åpenbarer"

Kjell Ekhorn og Jon Forss i Non-Format og ANTI for Vinylomslag ”The Show Must Go"


Redaksjonell illustrasjon

Gull til:

Bjørn Brochmann i Commando Group for Artikkelillustrasjoner ”Bar Basso”

Diplom til:

Sveinung Sudbø i Originalkopi for Spot-illustrasjoner ”Natt & dag: Årets verste! (og beste)”

Hanne Berkaak for Artikkelillustrasjoner ”Velferdsprofitør klynget godhetstyrann opp i monstermast”

Børge Bredenbekk for Omslag og artikkelillustrasjon ”John Coltrane”

Jon Arne Berg for Artikkelillustrasjoner ”Glemselens vandrere”

Laila Myrseth Tryggeset for forsideillustrasjon ”Makt”

Derek Ercolano i Bold Scandinavia for Magasinomslag ”Kote + Magazine”

 

Åpen klasse

Gull til:

Oscar Grønner for Illustrasjonsserie ”Funkis”

Diplom til:

Børge Bredenbekk for Plakatserie ”Rocks”

Tord Torpe for Veggillustrasjon ”Design = endring”

Tord Torpe og Dino Dikic for Silketrykk-serie ”Ulv! Ulv!”

Haavard Holmaas og Mads John Thomseth for Utstilling ”Operation Heim”

 

Studentarbeid

Gull til:

Ida Kokkersvold ved Westerdals Oslo ACT for Visuell identitet for Naturhistorisk Museum

Diplom til:

Mia Charlotte Østeng Dahl ved Westerdals Oslo ACT for Gråblyant-tegning ”In The Dark”

Sunniva Dybvig ved Kunsthøgskolen i Oslo for Billedfortelling ”Møtet”

Thomas Ramskjell Larsen og Baard Kolstad ved Westerdals Oslo ACT for Mobilspill ”Öi!”

DIGITAL DESIGN


Nettside

Gull til:

Baptiste Ringot, Petter Edna, Mathias Stav, Fredrik Søgaard, Tom Arne Heldal Bakkemoen og Fredrik Hæreid i Feed for Nettside for Coup

Diplom til:

Neue Design Studio og Værsågod for Nettside for Oslo-Filharmonien

Netlife Research for Nettside for Sonans

Bleed for Nettside for Fotogalleriet, Forbundet Frie Fotografer og Norsk Fotografisk Fond

Bleed og Feed  for Nettside for Romlab

 

Egenprofilering

Gull til:

Alejandro V. Rojas, Eivind Molvær, Maria Sætre og Alexander Kanvik i Commando Group for Nettside for Commando Group

Diplom til:

Void for Nettside for Void

Feed for Nettside for Feed

 

Kampanje

Gull til:

Void og Kitchen Reklamebyrå for kampanjen for Kraftwerk ”Secret Num8rs”

Diplom til:

Kitchen Reklamebyrå for Kampanje for LHL Astma og allergi ”Bad Teddy”

Bleed for Kampanje Norwegian Taxi

Pol, Try/Apt og Einar film & Fortellinger for Kampanje for NRK TV-aksjonen Regnskogfondet ”Bli regnskogvokter”

 

Redaksjonell design og datavisualisering

Gull til:

Vidar Kvien, Marius Lundgård, Kari Anne G. Andersen, Gry Kårstad og Even Kjølleberg i NRK for Visuell nettdokumentar «Bygda som sa nei»

 

Tjenester og verktøy

Gull til:

Gustav Jönsson, Jørgen Blindheim og Martha Lyngnes i Netlife Research for Nettside for Norwegian

Gustav Jönsson, Jørgen Blindheim, Martha Lyngnes og Mikael Fløysand i Netlife Research for Distribusjonsverktøy for merkevare ”Norwegian Brandbook”

Diplom til:

Knowit og Anti for Betalingstjeneste ”Vipps by DNB"

Creuna og LOS&CO for Globale nettsider for Hurtigruten

Creuna for Verktøy for musikalsk lek og læring ”Lyderia”


Digitale installasjoner

Gull til:

Void for Installasjon ”C8”

Void og Kitchen Reklamebyrå for Interaktiv installasjon for Kraftwerk ”Secret Num8rs”

Diplom til:

Void for Installasjon ”Irregular Polyhedron Study #1”

Torgeir Stige og Kim Frydenlund Grane for Lysinstallasjon ”Min dokk”


Spill

Gull til:

Thomas Ramskjell Larsen, Baard Kolstad og Matt Davenport for Mobilspill ”Öi!”

Diplom til:

Creuna for Verktøy for musikalsk lek og læring ”Lyderia”

 

Åpen klasse

Gull til:

Heydays og Liron Damir for Ikoner for Pebble

Diplom til:

Void for Installasjon ”C8”

Bleed for Applikasjon ”Northern Lights”

Void for Installasjon ”Irregular Polyhedron Study #1”

 

Studentarbeid

Gull til:

Bjarte A. Misund ved AHO Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for App ”Kōkan Gēmu - The Exchange Game”

Thomas Ramskjell Larsen og Baard Kolstad ved Westerdals Oslo ACT for Mobilspill ”Öi!”

Diplom til:

Caterina Forno Rios og Alfred Benjamin Clatworthy Holmen ved AHO Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Spill ”Dawn”

Balder Dysthe ved KHiB – Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Digital plattform ”Ripple - Musikk i nuet”

Line Marie Moen Syversen, Maria Berg-Leirvåg og Camilla Monrad-Krohn ved AHO Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo for Ambulance service ”Emergency Care in Bangladesh”

Marte Teigen ved KHiB - Kunst- og designhøgskolen i Bergen for App ”Fersk”

MOVING IMAGE


Programdesign og tittelsekvens

Gull til:

Stir For Åpningsvignett ”NHO - Årskonferanse 2016”

Diplom til:

Animasjonsdepartementet for Vignetter for ”Gullbranson awardshow”

Animaskin for Vignett og grafikkpakke ”Lotto”

NRK Design for Programdesign for NRK Nyheter ”Torp”

 

Reklame og promo

Gull til:

Animasjonsdepartementet og DDB for Reklamefilm for Unibet – nettgambling ”Casino”

Diplom til:

Finn Christian Stoveland og Trond Vestengen i Ernö for Promofilm for Kirkens SOS ”Strekmann”

Try / Apt for Reklamefilm ”Telenor - Samsung S6”

Tord Torpe for Promofilm ”Oslo Poesifilmfestival”

Animasjonsdepartementet og Try for Reklamefilm for Djuice telecom ”Djuice – Dilemma”

 

Identitet

Gull til:

Racecar og Snøhetta for Identitet ”Sapa The Movie”

Diplom til:

NRK Design for Identitet for NRK Nyheter

Stir og Anti for Identitet ”Opera - Brand launch”

 

Informasjonsfilm

Gull til:

Hanne Berkaak og Mikrofilm for Informasjonsfilm for RVTS Sør

Kim Holm og Marianne Strandly i Apt for Informasjonsfilm for VisitOSLO ”Min Konferanse”

Diplom til:

Animaskin og Marc Bouyer for Informasjonsfilm ”Bærekraft”

Stir og Dinamo for Informasjonsfilm ”E-Helse”

Stir for Infomercial for LO Favørs lojalitetsprogram


Karakteranimasjon

Gull til:

Animasjonsdepartementet og Try for Reklamefilm for Djuice ”Slikke seg sexy rundt munnen”

 

Åpen klasse

Gull til:

Hanne Berkaak og Mikrofilm for Kortfilm ”Maratondagboken”

Diplom til:

Racecar for Trailer for Fredrikstad Animation Festival ”FAF 2015”

Tord Torpe for Musikkvideo ”Gjennom vinteren”

Kajsa Næss og Mikrofilm for Kortfilm ”It Was Mine”

Stir og Kineza for Intern salgsfilm ”Oslo-Filharmonien”


Studentarbeid

Gull til:

Camilla Voutilainen Nordbø ved Kunsthøgskolen i Oslo for Animasjonsfilm ”Jakten på den perfekte selfie”

Diplom til:

Ilavenil Jayapalan ved Kunsthøgskolen i Oslo for Animasjonsfilm ”Kulir குளிர்”

Thomas Ramskjell Larsen og Baard Kolstad ved Westerdals Oslo ACT for Konseptfilm ”Öi!”

Relatert innhold
Se alt back to top

GrafillRosenkrantz gate 21, 0160 Oslo22 12 82 00grafill@grafill.no

Abonner på nyhetsbrev