tilbake

09. jun 2017

— Nyhet, Visuelt

Gratulerer til vinnere i Visuelt 2017!

Torsdag kveld ble det beste av norsk visuell kommunikasjon kåret på Christiania Teater. Visueltprisene deles ut hvert år og kårer fremragende grafisk design, illustrasjon, moving image og digital design. Kveldens hederspris gikk til Kim Hiorthøy.

Klassikerprisen tildeles en utøver som har holdt høy faglig kvalitet og vært av stor betydning for sitt fag gjennom mange år. Årets prisvinner Kim Hiorthøy er en multikunstner i ordets rette forstand. Gjennom litt over to tiår, og med en imponerende produktivitet og kunstnerisk allsidighet, har årets prisvinner vært med på å prege en lang rekke kunstfelt. Om man er interessert i alternativ musikk, samtidskunst, tegning, film, design, illustrasjon og etter hvert også dans, er det ikke til å unngå at man støter på navnet hans. Det er få personer som har preget det visuelle landskapet i Norge på 1990- og 2000-tallet på samme måte – og sånn sett satt sitt preg på en hel generasjon. Hiorthøys lekne, allsidige og grensesprengende tilnærming til alt han har tatt i, har vært til inspirasjon for mange. Det er sikkert en del av oss som valgte denne retningen sterkt påvirket og inspirert av nettopp ham. Kim Hiorthøy er den yngste vinneren av Klassikerprisen noensinne.

Best of Show prisen premierer det aller beste arbeidet i Visueltkonkurransen og velges ut blant gullvinnerne. Best of Show 2017 gikk til Heydays for visuell identitet for Oslo Bysykkel.

I samarbeid med IxDA Oslo deler Grafill ut pris for fremragende interaksjonsdesign hvor brukeropplevelse står i fokus. IxDA-prisen 2017 gikk til Los & Co og Værsågod for kampanjenettsiden Plant your flags for Hurtigruten.

Visuelt arrangeres av Grafill, og har eksistert i over 20 år. Grafill er en interesseorganisasjon for alle som arbeider eller utdanner seg innen design, illustrasjon og visuell kommunikasjon. Grafill er landsdekkende og har 1350 medlemmer.

Nedenfor er en oversikt over alle Visuelt-vinnere 2017.

GRAFISK DESIGN
 

Identitetsdesign

Gull til:

Heydays for Visuell identitet for Oslo Bysykkel

og

Stein Sørlie, Marc Ligeti, Heidi Bakken, Stein Øvre, Asbjørn Hegdahl, Bjørn Endre Langeland, Sindre Martin Dahl og Janecke Løyning i Creuna for Visuell identitet for DOGA

Diplom til:

Bielke&Yang for Visuell identitet for Helseutvalget

Mission for Identitet for Narvesen

Neue for Visuell identitet for Dansens Hus

Metric Design for Visuell identitet for Sentralen

Bleed for Visuell identitet for Blank Architects

Yokoland for Visuell identitet for Kunsthall Trondheim

Uniform for Visuell identitet for UiB Fakultet for kunst, musikk og design


Redaksjonell design

Gull til:

Veronica Mike Solheim, Gaute Tenold Aase, Andris Søndrol Visdal, Maja Hyggen, Andreas Francisco, Kenneth Pedersen og Anders Rydning i Anti for Magasin “A New Type of Imprint Vol.9”

Diplom til:

Dagens Næringsliv for Redesign av magasin D2

Yokoland for Avis ”BLA”


Rapporter, kataloger, brosjyrer

Gull til:

Mathilde Abelson Sahlen og Sofie Ensby Rostad i Bransjen for Utstillingskatalog ”BA Designavgang 2016”

Diplom til:

Work in Progress for Katalog «A Colour Composition – New Norwegian Design»

Geelmuyden Kiese for Pedagogisk lærebok ”Veileder for informasjonsarbeid i mottak”

Anti for Eiendomsprospekt for ”Eufemias Hage”

Snøhetta for Katalog ”Jorn+Munch”


Plakat

Gull til:

Levi Bergqvist for Plakatserie ”Jacks Kantine”

Diplom til:

Bleed for Plakat ”Intraspace”

Metric Design for Plakat ”Øyafestivalen”

Heydays for Utstillingsplakat ”Pangram”

Frank Trana i Natiwe for Interaktiv plakat ”Blåfrost 2016”


Omgivelsesdesign

Gull til:

Metric Design for Skiltsystem ”Sentralen”

Diplom til:

Sveinung Sudbø i OriginalKopi for Identitet for ”Oslo Camping”

Bleed for Utstillingsdesign “A Few Good Things”

Snøhetta for Utstillingsserie ”+Munch”

 

Skrift

Gull til:

Roar Sager, Bendik Høibraaten og Miriam Skovholt Mortensen i Bold Scandinavia
Göran Söderström og Erik Moberg i Letters from Sweden For Font ”REMA SANS”

Diplom til:

Milos Mitrovic i Mindburger Studio for Skriftsnitt “Bergen™Text”

Ellmer Stefan og Metric Design for Skriftsnitt ”Sentralen”

Stefan Ellmer for Typeface Design for Skalds klassikarar

Stefan Ellmer for Typeface Design ”Sidsel Stencil”


Pakningsdesign – Drikkevarer

Gull til:

Henrik Olssøn og Erika Barbieri i Olssøn Barbieri for Emballasje for Balholm fruktvin ”Emma”, ”Ingeborg” og ”Margaret”

Diplom til:

Creuna for Emballasje for Krone økologisk øl

Olssøn Barbieri for Emballasje for vinserien Ca´della Scala

Olssøn Barbieri for Redesign av Løiten Aquavit

Designhorse for Emballasje for vin ”Barbera Marrone Sofia”

 

Pakningsdesign – Mat, helse og husholdning

Gull til:

Morten Throndsen og Eia Grødal i Strømme Throndsen Design for Emballasjeserie ”Grønne Folk”

Diplom til:

Koko Black for Emballasje for sjokolade ”Easter Expeditions”

Cretalux for Emballasje for økologiske produkter

Notch for Emballasje for snacksserie ”Poppa”


Pakningsdesign – Kultur

Gull til:

Even Suseg, Michael Ray V. C. Angeles, Fredrik Bergan, Eirik Hellebust Kristiansen, Sverre Brand Jørgen Gomnes for Emballasje for release for Karpe Diem ”Heisann Montebello”

Diplom til:

Mikkel Cappelen Smith for Omslag for album for Nakama ”Grand Line”

Magnus Voll Mathiassen for Bokomslag for Gyldendal klassikerserie 2016

Handverk for Omslag for album for Violet Road ”In Town To Get You”


Pakningsdesign – Annet

Gull til:

Henrik Olssøn og Erika Barbieri i Olssøn Barbieri for Emballasje for ”Malbrum Parfums”

Diplom til:

Panorama Design for Emballasje for ”Kygo Life”

Frank for Emballasje for ”Kari Traa”

Metric Design for Redesign av DBS sykkelsortement


Kampanje

Gull til:

Even Suseg, Michael Ray V. C. Angeles og Jørgen Gomnes for Lanseringskampanje for Karpe Diem ”Heisann Montebello”

Diplom til:

Hyper og Handverk for CD for ”Teorisangboka”

Handverk for Plakatserie og film ”Sorter restavfallet”

Metric Design for Kommunikasjonskonsept for Øyafestivalen

Neue for Kommunikasjonskonsept for Vibble


Åpen klasse:

Gull til:

Stefan Ellmer for 52 display-fonter “The Pyte Foundry”

Diplom til:

Neue for Symbolsk nøkkel ”Bygg med 69 888 muligheter”

Bielke&Yang for Konsept for Norwegian Structure Exhibition

Stefan Ellmer for 52 display-fonter “The Pyte Foundry”


Studentarbeid

Gull til:

Tore Sandvik Monsen ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Installasjon av postkort ”Western Dystopias – Eastern Utopias”

Diplom til:

Simen Røyseland ved Westerdals Oslo ACT for Magasin “The Necrophiliac Magazine”

Karoline Buer ved Kunsthøgskolen i Oslo for Interaktiv installasjon ”Barnløs/barnfri/annet”

Ida Christensen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Bok om Ole-Bjørn Magnussen

Sindre Annweiler ved School of Visual Arts for Visuell identitet for Albertine Bookstore i NYC

Erik Berger Vaage, Rasmus Nilsson, Jacob Bang, Daniel Lindqvist og Sewon Chun ved Academy of Art University for Butikkonsept ”Contour”

ILLUSTRASJON
 

Reklame / kampanje

Gull til:

Sandra Blikås og Bielke&Yang for mønster til sesongprofil ”Togetherness”

Diplom til:

Anna Ducros i Dinamo for illustrasjoner til visuell identitet ”Drømmestipendet”

Bjørn Brochmann for DDB OSLO for McDonald's Kvalitet ”Kvalitetsreisen”

Lars-Kristian Harveg og Dan Westin i Try og Frode Ekeberg og Eirik Huse i Apt for Reklamekampanje for Volkswagen ”Nøklene til en bedre arbeidsplass”

Hanne Berkaak i byHands for Kampanje for Aker Brygge ”Bydelen som tok stria ut av jula”

 

Bøker

Gull går til:

Svein Størksen i Magikon forlag for Illustrert roman for voksne ”Papirflygere”

Diplom til:

Solveig Wiig for selvbiografisk tegneserie ”Bruddstykker nr. 1”

Jason for tegneserie for voksne ”På veien til Santiago”

Magnus Voll Mathiassen for bokomslag for Gyldendal klassikerserie 2016

Oscar Grønner for illustrert kokebok “Apartamento Cookbook #1: Cakes and Desserts”

 

Barnebøker

Gull til:

Trude Tjensvold i Illustratørene for Bildebok ”Bo flyttar ut”

Diplom til:

Eivind Gulliksen for Barnebok ”Dyrene i Bfrika”

Marine Schneider for Bildebok ”Jeg er Livet”

Mari Kanstad Johnsen for Billedbok ”Jeg rømmer”

 

Undervisning, fakta- og informasjonsillustrasjon

Gull til:

William Hindson, Dag Helge Scott og Dag-Henning Brandsæter i Netlife Research for illustrasjoner og infografikk ”Livssyklus avfall”

Diplom til:

Ole Fredrik Hvidsten og Martin Lothe Sæterdal i Birgers Oterutleie for Monteringsplakat ”Larsens Ramp”

Frode Skaren i Uglylogo for Årsrapport Helseutvalget

Mari Grafsrønningen og Morten Solem i NRK for Artikkelserie ”Guide til fotball-EM: 24 lag, 24 historier”

Notch for Informasjonsillustrasjoner for Monocle Magazine og Forecast utgave.

 

Plakat

Gull til:

Åge Peterson for Plakat for kunstfestival ”B-open 2016”

Diplom til:

Derek Ercolano for Plakat “Red Bull Music Academy 2016”

Sunniva Sunde Krogseth for Plakat ”Oslo Open 2016”

Derek Ercolano og Bendik Høibraaten for Plakat ”Cosmic Oslo”

Tord Torpe for Sesongbaserte plakatar USF Verftet

 

Emballasje

Gull til:

Bendik Kaltenborn for Gavesett 2016/2017 “Aesop - Pursuits of Passion”

Diplom til:

Børge Bredenbekk for Digitale cover ”Thomas Dybdahl Feat. Coucheron”

Carl Fredrik Angell i byHands for Emblemer til emballasje for frukt og grønt

Gaute Tenold Aase og Mats Ottdal i Anti for Omslag for album ”Axel Røthe & The Cloudberry Cream”

Ida Kristine G. Hatleskog for Vinyl og digitale singler for Karokh ”Needle, Thread and Nail Polish"

 

 

Redaksjonell illustrasjon

Gull til:

Jon Arne Berg for Omslag og artikkelillustrasjon ”Hva skjedde, USA?”, ”Vi som elsket Amerika”

Diplom til:

Børge Bredenbekk for Bokillustrasjon ”Pinocchio”

Jon Arne Berg for Redaksjonell illustrasjon ”Kode til kjærligheten”

Christian Bloom for Redaksjonell illustrasjon ”Tidsånden flirer ikke lenger”

Mari Kanstad Johnsen for Redaksjonell illustrasjon ”#jegharopplevdiakademia”

 

Åpen klasse

Gull til:

Frode Skaren i Uglylogo for Utsmykning, silketrykk ”Illegal Burger Art Print”

Diplom til:

Børge Bredenbekk i byHands for Tegning “Darwin”

Lars Aurtande for Silketrykk ”The Roman Pine”

Ingjerd Sandven Kleivan for Illustrasjoner til restaurantkonsept ”Torget”

Ingunn Dybendal i Illustratørene for Tegning ”Karnival”

 

Studentarbeid

Gull til:

Saralinn Hembre Singstad ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneseriefanzine ”Dear beloved friend”

Diplom til:

Viktor Gjøvåg Khoury ved Kunsthøgskolen i Oslo for Tegneseriehefte ”Mappeuker 2016 ”

Julie Aida Graf ved Kunsthøgskolen i Oslo for Makers Hub og Torshov transittmottak

Magnus Lunde Engen ved Høyskolen Kristiania for Plakat ”Viddaliv”

Anine Hansen ved Southampton Solent University for Trekkspillbok “The Giants”

Mona Huang Høivik ved Kunsthøgskolen i Oslo for Fanziner ”To teorier”

Bergljot Hals ved Høyskolen Kristiania Trondheim for Tegning ”Menneskemaskin”

 

DIGITAL DESIGN
 

Nettside

Gull til:

Lise Dragland, Markus Lind, Jørgen Winsnes i Good Morning for Nettside for Kygo Life

og

Erlend Tangen Istad i Neue for Nettside for Dansens Hus

Diplom til:

Haydays for Nettside for Hjelle

Hyper for Nettside for Listen.no

Bleed for Nettside for Blank Architects

Yokoland for Nettside for Kunsthall Trondheim

Metric Design for Nettside for Sentralen

 

Egenprofilering

Gull til:

Aslak Gurholt Rønsen og Alejandro V. Rojas i Yokoland for Nettside for Yokoland


Diplom til:

Snøhetta for Nettside for Snøhetta

 

Kampanje

Gull til:

Pol og Apt for Mobil kampanjeside ”Syria Stories”

Diplom til:

Hyper for Mobilspill ”Olsenbanden og jakten på utbytte”

Hyper for Kunnskapsspill ”OHM - Et virtuelt vitensenter”

Hyper for Kampanje ”Teorisangboka”

Try og Apt for Kampanje spill ”Bilbingo”


Redaksjonell design og datavisualisering

Gull til:

Mari Grafsrønningen og Morten Solem i NRK for Artikkelserie ”Guide til fotball-EM: 24 lag, 24 historier”

Diplom til:

Bielke&Yang for Magasin D2

Mission for Digital årsrapport for EVRY  ”Å skifte fokus”

NRK for Artikkel ”Fuglefjellet-spesial”


Tjenester og verktøy

Gull til:

Bilal Chaudhry, Henning Rekdal Nielsen, Andreas Bøhler, Yannick Le Guillou og Daniel Correa
i EGGS Design for Radongassmåler “Airthings Wave”

Diplom til:

Netlife Research for Kundeinnsikts- og analyseverktøy ”Task Analytics – Ufarliggjøre tallene”

Neue for Visuell identitet ”Vibble”


Digitale installasjoner og spill

Gull til:

Void for Installasjon ”Photon”

Diplom til:

Expology for Installasjon ”Verdens ende: På kanten av havet”

Void for Scenografi “Day of The Dead”

Void for Interiørelementer for Evry Fornebu

Hyper og Sixsides for Spill ”Horisont”

 

Studentarbeid

Gull til:

Morten Håvik ved Westerdals Oslo ACT  for Kart ”Punkt Kartserie”

Diplom til:

Niphat Wibulphan ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Mobil-app “Brand Jammer”

Thor Merlin Lervik og Katarina Caspersen ved Kunsthøgskolen i Oslo for Spill ”Nanny's Nightmare”

Fredrik Lien Bjørgmo ved Westerdals Oslo ACT for App for NSB ”Digitalt kollektivtransportsystem”

MOVING IMAGE


Programdesign og tittelsekvens

Gull til:

Julian Nazario Vargas, Souviens Tenzan og Bjarne Anmarkrud i Animaskin for Vignett ”Solvang”

Diplom til:

Animasjonsdepartementet for Tittelsekvens for ”Snekker Andersen & Julenissen”

Animaskin for Tittelsekvens for ”Trio - Jakten på Olavsskrinet”


Reklame og promo

Gull til:

Animasjonsdepartementet for TA-POL for Reklamefilm for Vitus apotek ”Vitus - Klikk og hent”

og

Try og Apt for Promo ”BI – Rekruttering”

Diplom til:

Animasjonsdepartementet for Try for Reklamefilm ”Djuice – Sommer”

Stir for Anorak for App ”Norges minste matbutikk”

D'tox for Idents for web-kampanje

 

Informasjonsfilm

Gull til:

Joseph Hodgson og Anders Fabritius i Racecar for Dinamo for Informasjonsfilm ”Antibiotikaresistens”

Diplom til:

Jon Arne Berg og Halogen for Filmer ”Foreldrehverdag”

Stir for Morgenstern for Informasjonsfilm ”How Deposits Work”

Animaskin for Kortfilm ”Oppdrag Bærekraft – en film om verdens viktigste kunde”

Qvisten Animation for Dinamo for Informasjonsfilm ”Den blinde jenta”

 

Identitet

Gull til:

Joseph Hodgson og Anders Fabritius i Racecar for Kanaldesign og identitet ”TV3 Refresh”

Diplom til:

Animasjonsdepartementet for Vignett ”DOA”

 

Animert kortfilm

Gull til:

Animaskin for Medieoperatørene og NRK for Animert kortfilm ”Stemmene i hodet”

Diplom til:

Rune Spaans for Animert kortfilm ”The Absence of Eddy Table”

Kristian Pedersen i Mikrofilm for Animert kortfilm - Bøygen

Cathinka Tanberg i Mikrofilm for Animert kortfilm ”Verdens mellomste fisk”


Studentarbeid

Gull til:

Rebecka Taule ved Kunst- og designhøgskolen i Bergen for Animasjon “Beauty in Numbers - Pi / 3,14”

Diplom til:

Kristoffer Stokkerud ved Høyskolen Kristiania for Ident ”Gullspiren 2016”

Kane Jørgensen og Phillip Billones ved Deakin University, Australia for Film “Creature of the Woods”

Relatert innhold
Se alt back to top

GrafillRosenkrantz gate 21, 0160 Oslo22 12 82 00grafill@grafill.no

Abonner på nyhetsbrev